Birbirini besleyen iki şirket

Fast Company Staff Editörü Jeff Beer, Accenture Interactive’in reklam ajansı Droga5’ı satın almasını inceliyor.

Reklam sektöründe son zamanlardaki en yüksek profilli anlaşma Accenture Interactive’in Under Armour, HBO, the New York Times, Amazon, Covergirl gibi büyük birçok markayla çalışan tam donanımlı yaratıcı reklam ajansı Droga5’ı satın almasıydı.

Accenture Interactive CEO’su Brian Whipple: “Burada Kuzey Amerika’da yaratıcı markalar var, fakat en iyisine sahip değildik.” diyor. “David Droga ve onun ekibi tartışmasız en iyisi; şu an onları ekleyerek müşteriler için sınıfında en iyisi olan deneyimleri yaratmaya ve bunların iletişimini yapmaya muktedir olacağız. İnanılmaz bir gerçek.”

“Bizim açımızdan bir danışmanlık şirketinin yapması gereken bu.” diyor Forrester Analisti Jay Pattisall. “Ya daha inatçı ve kararlı olmak, gerçekten agresif bir şekilde bu yaratıcı yeteneklerin peşinde olmak zorundasınız ya da dışarı çıkmak zorundasınız.”

Bu bağlamda reklamcılık ajansları ve onların holding şirket yöneticileri son birkaç yılı, her zaman daha hızlı, daha iyi ve ucuz olan etkili işi isteyen büyük pazarlamacıların olduğu giderek değişken bir manzarada seyretmenin en iyi yollarını arayarak harcadı.

Geçtiğimiz sonbaharda WPP birkaç ajansı yeni işletmelerle birleştirdi. Önce Wunderman Thompson, sonra VMLY&R… Hem dijital hem programatik reklamcılığı iknanın yaratıcı ve stratejik tarafıyla birleştirerek birbirleriyle ilişkili şirketler ağını düzene sokuyor. Tanıdık geliyor mu?

Droga5’ın Kurucusu (2006) ve Yaratıcı Başkanı David Droga, şirketini Accenture Interactive’e katmanın daha büyük bir gerçekliği yansıttığını kabul ediyor. Marka iletişimleri klasik reklamcılığın ötesine geçti, her zaman ve her yerde bir tüketici markayla iletişim içinde ve markayı perakendeden tutun da e-ticaret ve hatta reklamlar yoluyla deneyimliyor. Droga konu ile ilgili şunları ifade ediyor: “Bizim strateji ve yaratıcı seviyedeki katkılarımızın Accenture’ın dijital ve deneyimdeki uzmanlığı ile yaptığı işin paralellik gösterdiğini hissediyorum. CEO’lar, CMO’lar ve CIO’lar hepsi aynı görüşte olmalı çünkü şu an hepsi birbirini etkiliyor. Bu ‘olsa iyi olur’ diye düşünülen bir durum değil; gelişen herhangi bir marka için çok önemli bir konu olacağını düşünüyorum.”

İki şirket de birbirini beş yıl öncesinden tanıyordu, aralarında ilişki oluşması henüz olası değildi ancak iletişimdeydiler; ara sıra küçük projeler için çalıştılar. 2018 yazında ikisi arasındaki iş anlaşması ile ilgili bir söylenti su yüzüne çıktı ancak o zaman reddedilmişti.

İki lider geçen yıl şirketleri arasındaki ilişkiyi bir sonraki seviyeye taşımak için daha ciddi konuşmaya başladığında bu deneyimler, anlaşma için ve iki tarafın da potansiyeline olan güveni için temel hazırladı. “En doğal koşullar altında birbirimizi tanımak zorundaydık, bu da herhangi bir varsayım olmadan gerçekten birlikte çalışmaktı. Basmakalıp sözlerin, sunumların ve yeterlilik belgelerinin ötesinde çalıştığımız bir pozisyona ulaştık. Bu, gözümüzün açılması için muazzam bir şeydi.” diyor Droga.

Bu samimiyete yakışır bir şekilde Droga ve Whipple, anlaşmanın her iki tarafta da güçlü bir konumdan yapıldığını ve Accenture Interactive’in, Droga5’ın zarar görmemiş liderlik yapısını koruduğunu söyledi.

Droga rolüne devam edecek, Sarah Thompson global CEO ve ajansın geri kalan yönetim ekibinin yanında çalışarak Bill Scott, İngiltere CEO’su olarak kalmaya devam edecek. Droga ve Whipple ajans kültürünü korumanın önemini de vurguladı ve anlaşmanın doğrudan sonucu olarak herhangi bir önemli personel veya ofis değişimi olmayacak.

Droga5, Accenture Interactive’in gerçekleştirdiği en büyük satın alma. Ayrıca Accenture, Deloitte ve PwC gibi global stratejik yapıların son on yılda pazarlama hizmetleri konusunda görüşlerini geliştirmeye başladığından beri, bir danışmanlık şirketi tarafından yapılmış en belirgin yaratıcı satın alma idi. Şu ana kadar danışmanlık şirketlerinden hiçbiri Droga5 gibi bir yaratıcı şirket satın almayı başaramadı.

Neden şimdi?

Reklamcılık sektöründe son birkaç yılda yapılan işin ve yaratıcı kalitenin düşüşünden dem vurarak Droga5’ın satın alınmasına mükemmel zamanlama olarak bakanlar olacaktır. Endeavor’a yakın kaynaklar anlaşmanın, yolunda gitmekte olan sağlıklı ilişkideki dostane bir molayı temsil ettiğini söylüyor. Endeavor, Droga5’taki hissesini aldığından beri Endeavor Global Marketing isimli 800 kişilik ajansını kurarken Droga5’tan ilham alarak onun marka iletişimindeki gücünü kabul etti

Belki de Accenture Interactive bu noktaya Anomaly, Crispin Porter + Bogusky ve 72andSunny gibi yaratıcı ajansları elde edemediği için geldi. Her halükarda bu noktadayız ve iki reklam hedefleme şirketinin egemen olduğu bir dünyada hala kendindeki en iyiyi bulmak için uğraşan bir sektörde yapılan en son büyük hamle.

Kaynak: www.fastcompany.com
Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.