artwork

Bir yıl daha bitti bir yeni yıl daha geldi

9 sene önce

0

Ülkemizde gerçekleşen beklenmedik gelişmeler nedeniyle, doğrudan pazarlama sektörü, son 2 yıldır, oldukça zorlu bir dönem geçirdi. Sürdürülebilir bir pazarlama iletişimi için, sektör oyuncularının her zamankinden daha yoğun çalışması, daha yaratıcı olması, doğal olarak daha fazla üretmesi gerekti.

Bütün bu gelişmelere rağmen, DPİD tarafından bağımsız bir araştırma şirketine yaptırılan araştırma sonuçlarına göre, doğrudan pazarlama sektörü 1,4 milyar dolarla büyüklüğünü korumaya devam etti (Sonuçlar 2013 yılı sonuçlarıdır). Etkinlik pazarlaması ve satış noktalarında pazarlamanın gelirin en büyük kısmını oluşturduğu görüldü ancak 2012 yılına göre, ciro payı lideri interaktif pazarlama oldu.

Doğrudan pazarlama sektörünün ülke düzeyindeki istihdama olan katkısı ise bir kez daha gözler önündeydi. 2013 yılında, 45.000’i tam zamanlı, 70.000’i yarı zamanlı olmak üzere, toplam 115.000 kişi istihdam edildi. Sahada istihdam edilen kişi sayısı geçen yıla oranla %22 azaldı. İstihdam sayısındaki azalma, markaların bu alandaki faaliyetlerindeki daralmanın da göstergesi.

Uzun zamandır yürürlüğe girmesi beklenen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun TBMM’de kabul edildi ve kanunlaştı. “İzinli pazarlama” prensiplerine uyulması, sektörü sağlıklı biçimde büyütecek, reklamverenlerle hedef kitleler arasında güvene dayalı bir ilişki yaratılacaktır. Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek kanun doğrultusunda, ilgili firmaların, Mayıs ayına kadar, gerekli düzenlemeleri tamamlamaları gerekiyor.

Sektörde başarılı işleri ödüllendirmek adına Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nin 7.si gerçekleştirildi. Sektör standartlarını oturtmak ve tanımlamaları gerçekleştirmek için, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile başlatılan çalışmalara hız verilerek devam edildi. DPİD yetkilileri,  Ankara Ticaret Odası’nın düzenlediği çalıştaylarda sektör tanımları için çalıştı.

2015 yılının doğrudan pazarlama için güzel bir yıl olması temennisiyle…

Alper Sesli
DPİD Başkanı
Twitter@alpersesli

Bu yazı Campaign Türkiye Ocak 2015 sayısında yayınlanmıştır.