Bir yarışmanın ötesinde: Kristal Elma Festivali

Kristal Elma, beş yıl önce yapılan atılımla, medya, reklam ve pazarlama iletişimi dünyasında hak ettiği yere birkaç adım birden atarak yaklaştı.

Sektör özelinde sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli isimlerine ev sahipliği yaptı. Bu sayıda dönüşümün nostaljisini yapmak istedik.

Bu yıl 30. yaşını kutlayan Kristal Elma, Türkiye’nin sayılı festivallerinden biri. Üstelik bu söylemi “medya, reklam ve pazarlama iletişimi alanında” diyerek kısıtlamak haksızlık olur. Çünkü festivale dönüştüğü 25. yılından itibaren sadece sektörün değil, farklı sektörlerden uzmanların da dahil olmak istediği kültürel bir oluşum haline geldi.

2013 yılında bir gecelik ödül töreni formatından çıkarılan ve dolu dolu dört gün süren bir “yaratıcılık festivali”ne dönüşen Kristal Elma, 4697 delege ve 600’den fazla öğrenci ağırlamıştı. Publicis Groupe CEO’su Maurice Lévy’den Grey New York’u “En inovatif 50 şirket” arasına sokmayı başaran Tor Myhren’e kadar dünya çapında ünlü 120 isim, 75 oturumda bir araya gelmişti. Ana teması “fark yaratanlar” olarak belirlenen 25. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali, Coca-Cola’nın yaratıcılıktan sorumlu başkan yardımcısı Jonathan Mildenhall tarafından “Yaratıcılığın Davos’u” olarak adlandırılmıştı.

Bu başarı, gerek Reklamcılar Derneği gerekse katkı sağlayan yüzlerce sponsor ve bireyin elini taşın altına koymasıyla her yıl artırıldı. “Orantısız festival” olarak adlandırılan 26. Kristal Elma Festivali’ne 8505 katılımcı, 120 konuşmacı, 158 partner dahil oldu. 83 oturumun yanı sıra 2 ödül töreni ve 2 parti de yaratıcıları bir araya getirdi. Sadece bir yıl sonra katılımcı sayısı 11.000’i aşmış, yine dünya çapında başarı kazanmış 158 konuşmacı, 79 oturumda harikalar yaratmıştı. Markaları ve ajansları 130.000 metrekarelik alanda, “Şöhret” temasıyla bir araya getiren 27. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali, ününün Türkiye’yle sınırlı kalmayacağının sinyallerini veriyordu.

Peki bugün “Hayal edilen seviyeye gelindi” diyebiliyor muyuz yoksa eski festivali özlemle anıyor muyuz; bu soruya katılımcılar yanıt versin. Biz dört yıl boyunca Kristal Elma’ya büyük emeği geçmiş, ödül törenini yaratıcılık festivaline dönüştürmüş kişilere sorduk, yanıtlarını ilerleyen sayfalarda bulacaksınız. Yarışmadan festivale dönüşümün hikayesini öğrenmek, neler yaşandığını ve organizasyonun ne kadar büyük boyutlara ulaştığını görmek isteyenler için de bir Kristal Elma retrospektifi hazırladık. Bu sayfalarda gördüklerinizden çok daha fazlasını, tüm oturumların özetlerini, dünyanın en iyileriyle yapılan röportajları, çekilen yüzlerce fotoğrafı da Campaign Türkiye’nin dijital versiyonunda bulacaksınız.

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.