“Bir tık uzağımızdaki” alışveriş keyfinden vazgeçemeyecek miyiz?

Uzun süredir internet siteleri ve mobil uygulamalardan alışveriş yapmak, hayatımızın bir parçası haline geldi, biraz da konfor alanı oluşturduk sanki… Bir zamanlar “görmeden almam” diyenler hatta çocukluğundan itibaren internetle pek haşır neşir olmamış X Kuşağı ve öncesi de dahil olmak üzere birçok insan artık çoğu satın alma işlemini çevrim içi gerçekleştiriyor.

Peki çevrim içi alışverişte en çok nelere dikkat ediyorlar? Deneyimlerinin pratik ve güvenilir olması mı? Uygun fiyatlar mı? Satış sonrasında da hissettirilen güven duygusu mu? Onların istek ve arzularına dikkat eden, onları dinleyen firmalara mı?

İnternette alışveriş yaparken bunlar gibi odaklanılan parametreler daha da artırılabilir. Hayat birtakım zorluklar getirdikçe insanlar, seslerini duyabilen, alım satım gibi süreçlerini kolaylaştırabilen, isteklerini sezebilen ve anlayabilenlere yöneliyorlar. Alışveriş platformları ve işini e-ticarete taşıyan markalar da son iki yılda müşteri odaklılığı tam olarak benimsedi ve bu anlamda ciddi bir çaba gösteriyor. Ayrıca VR gözlükleri gibi teknolojilerin yaygınlaşması ve metaverse’ün de geçen yıl hayatımıza girmesiyle bu dönüşümün çok daha farklı boyutlarını deneyimleyebileceğimiz, tartışmalar arasında.

106. sayımızda e-ticaretin pandemi ile nasıl değiştiğini, alışveriş alışkanlıklarının nasıl etkilendiğini incelemiştik. Bu sayımızda ise yavaş yavaş eski hayatlarımıza dönerken e-ticaretin 2020’deki ani yükselişinin ne durumda olacağı, dönüşümün kalıcı olup olmayacağı üzerine yoğunlaştık. Global makalelerle eğilimleri de incelediğimiz kapak dosyamızda sektörden önemli isimler, konuyla ilgili aklımıza gelebilecek birçok soruyu cevaplandırdı ve öngörülerini paylaştı.

Bu ay kapak tasarımı üzerinde çalışan tüm Rafineri Studio ekibine de teşekkür ediyoruz. 

Keyifli okumalar…

Necla Eylül Durukan

Campaign Türkiye Kıdemli Editörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.