Bir kahve, kimlik bilgilerinizi ifşa edebilir mi?

Sahtekarlıktan korunma şirketi Cifas, kimlik hırsızlıklarına karşı gizlilik ayarlarınızda kısıtlamaya gitmenizi öneriyor. Şirket internette kimlik bilgilerinin paylaşılmasının ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kahve dükkanı aracılığıyla hazırladığı eşek şakasıyla anlattı.

Kahve dükkanında hazırlanan deney sonucunda, dükkanın sayfasını Facebook’ta beğenen müşterilere, bedava kahve ve tatlı vereceğini duyuruldu ve kahve dükkanlarında gerçekleşen standart bir uygulama olarak ilk isimleri istendi. Hiçbir şeyden şüphelenmeyen müşteriler de istenilenleri yaptılar. Oysa ki onlar masumca kahvelerini bekledikleri dakikalarda, başka bir kişi de onları harıl harıl Google ve Facebook‘ta arıyordu. Müşterilerin doğumgünleri, çalıştıkları yer, yaş ve eğitim bilgileri gibi bilgiler baristalara iletildi ve onlar da bunları müşterilere iletti.

Sadece bedava bir kahve almak isteyen müşterilerin ne kadar şaşırdığını ve hatta biraz da korktuğunu tahmin edebilirsiniz. Video, Cifas’ın gizlilik ayarlarının dikkatli bir şekilde yapılması gerektiği şeklindeki uyarısıyla sona eriyor.

Kaynak: DesignTaxi

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.