artwork

Bip sesinden önce mesajınızı bırakın

1 yıl önce

0

Wunderman Thompson Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Tom Drew, eski usul sesli mesajın kişiselleştirilmiş reklamlar için mükemmel bir platform olabileceğini düşünmüştü ancak ne yazık ki kimse bu büyük fikri dinlemiyordu.

Yaratıcı bir departmanı çalışırken gözlemleyecek olsaydınız, ara sıra bir fikrin doğuşuna tanık olurdunuz. Bu, tüm yaratıcı süreçteki en önemli zamandır. Fikirleri anlamak için vaktiniz olmadan önce onları paylaşmak felaket olabilir.

İnancınız da savunmasızdır – tam olarak neye sahip olduğunuzu ve gerçekte ne kadar iyi olduğunu (ya da olmadığını) anlamaya zamanınız olmadan, onu bırakmaya kolayca ikna olabilirsiniz. Bu benim başıma çok geldi.

WhatsApp hayatımıza girmeden önceydi, cep telefonlarının esas olarak insanları aramak için kullanıldığı zamanlardı. Sesli mesajlar kullanılıyordu. Kendi selamlama mesajımı kaydetmekten rahatsız olan insanlardan biriydim. Annemin “Tom şu anda telefona gelemez, akşam yemeğini yiyor” kaydını yapmasının sevimli olacağını düşündüm. Sanki 7 yaşındaymışım ve bir arkadaşım onlara oyun oynamak için katılabileceğimi umuyormuş gibi…

Birdenbire, üzerine bir marka koyarsam o zaman bunun bir reklam olacağını fark ettim. Sesli mesajın reklam için kullanıldığını hiç duymadım ve bunu reklam alanı olarak kullanan yepyeni bir iş modelinin kafamda belirmişti. Markalar için yepyeni bir mecra mı yaratmıştım? Aklımdan birçok şey geçti. İnsanlar hangi markayı ve hangi mesajın kendileri için doğru olduğunu seçebildiler mi? Mesajı barındırmaları için para almaları ve birileri her dinlediğinde ödeme almaları gerekiyor mu?

Bu, bir dakika durup gerçekten düşünmem gereken andı ama yapmadım. Fikrim beni heyecanlandırdı.

Olgunlaşmamış fikrimi, onu şekillendirmesine ve büyütmesine yardımcı olacağını düşündüğüm biriyle paylaştım. Direkt çöp kutusuna attılar ve bu kişiye saygı duyduğum için dinledim. Düşünmek için biraz daha zaman harcasaydım ve kiminle paylaşacağımı da biraz daha düşünseydim ne olurdu diye merak ediyorum.

Evet, sadece bir moda olabilirdi ama yine de daha önce var olmayan bir şey yaratabilirdim.

Belki de bugünkü gibi bir kurumda olsaydım, daha akıllı bir danışman arayabilirdim ya da en azından bu konuda daha fazla çalışmaya teşvik edilir, bunu yapmak için zaman ve alan verilirdi.

Sonunda, bir gün masama gelebilecek veya gelmeyebilecek bir brief için alternatif bir fikir çalıştım ama olmadı. WhatsApp’ın yükselişi, sesli mesajların ve onunla birlikte benim büyük fikrimin ölümünü engelledi. Ardından, bunu yazarken bir meslektaşım Teams’den aradı. Açmadım, Teams’de sesli mesaj bıraktı. Kim biliyordu?

“Tom şu anda aramanıza cevap veremiyor, Campaign dergisi için bir makale yazıyor.”

Tom Drew

Wunderman Thompson Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlanmıştır.