artwork

Bill Gates çiftlik hayvanlarının ürettiği metan gazını engellemeye çalışıyor

2 ay önce

0

ABD’li milyarder iş insanı Bill Gates, çiftlik hayvanlarının daha az metan salması için yemlerinde yosun kullanan bir startup girişimine 12 milyar dolar yatırıyor

Avustralya’nın Perth kentinde Rumin8 adlı şirket, metan gazı oluşumunu durduran, kırmızı deniz yosunundan sentetik olarak çoğaltılan bir besin takviyesi üzerinde çalışıyor. Şirket yaptığı açıklamada, Bill Gates’in kurucusu olduğu Çığır Açan Enerji Girişimleri (Breakthrough Energy Ventures) tarafından yönetilen bir fondan 12 milyon dolarlık gelir elde ettiğini belirtti.

2015’te kurulan Çığır Açan Enerji Girişimleri, küresel sera gazı emisyonlarını azaltmak için sürdürülebilir enerji ve diğer teknolojilerde inovasyonu hızlandırmayı amaçlayan çeşitli kuruluşları bir araya getiren bir yatırım firması. Firma Bill Gates’in yanı sıra Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Çinli girişimci ve Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma tarafından destekleniyor.

Açıklamada Rumin8 Genel Müdürü David Messina, “Dünyanın dört bir yanındaki iklim etki fonlarından aldığımız ilgiden dolayı çok memnunuz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çiftlik hayvanlarının bağırsakları yoluyla oluşan metan gazı salımlarına karşı üretilen çözümlere fon sağlamak için gerçekten ilgi var. Rumin8’in geliştirdiği teknolojinin de faydaları anlaşılıyor.”

Geçtiğimiz Ekim ayında Yeni Zelanda, iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla çiftlik hayvanlarının geğirme ve idrar yoluyla ürettiği sera gazlarını vergilendirmeyi önermişti. Dünyada bir ilk olan bu vergilendirme programıyla çiftçilerin 2025 yılına kadar tarımsal emisyonları için ödeme yapması zorunlu olacak.

Yeni Zelanda’nın toplam sera gazı emisyonlarının neredeyse yarısı, başta metan olmak üzere tarımsal faaliyetlerden geliyor. 2019 yılında atmosferdeki metan gazı rekor seviyeye, sanayi devrimi öncesinin yaklaşık 2,5 katına yükseldi.

Bilim insanları, metan gazının gezegeni ısıtmada ciddi güce sahip olmasından endişeleniyor. Metan molekülleri, atmosfer üzerindeki karbondioksit moleküllerinden daha güçlü bir ısınma etkisine sahip. 100 yıllık bir sürede metan gazının ısıtma potansiyeli, karbonsioksitten 28 ila 34 kat fazla.

Senin için
Tümünü göster
Dentsu UK&I, müşterilerin karbon maliyetlerini azaltmasına yardımcı oluyor

Müşteriler, kampanyalarının karbon maliyetlerini ve bunların reklam etkililiğiyle nasıl bağlantılı...