Site icon Campaign Türkiye

Bilim adamlarından PR ve reklam ajanslarına çağrı

Bilim adamları, halkla ilişkiler ajanslarını ve yaratıcı ajansları fosil yakıt kullanan müşterilerini bırakmaya çağıran mektubu imzaladı.

Clean Creatives ve Union of Concerned Scientists aracılığıyla yayınlanan açık mektup, ‘verilerimizi ve mevcut iklim durumunun riskini gizleyen veya önemsizleştiren’ kampanyalara son verilmesi çağrısında bulunuyor.

450’den fazla bilim insanı tarafından imzalanan mektupta, “verilerimizi ve iklim durumunun riskini gizlemeye veya küçümsemeye çalışan” fosil yakıt kullanan şirketlerin reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarının üstesinden gelebilecek anlamlı bir eylem geliştirmenin büyük bir görev olduğu belirtildi.

Bilim adamları mektupta: “Aslında bu kampanyalar; bilimin, iklim değişimiyle ilgili devam eden durumu hafifletmek ve felaketi önlemek için gerekli olduğunu gösterdiği hükümet eyleminin önündeki en büyük engellerden biri. Müşterilerin neyle çalışmaya devam edeceğini düşünen reklam ajansları tek bir sonuca varıyor: Petrol ve gaz üretimini artırmayı planlayan şirketlerle olan tüm ilişkileri sonlandırın.” dedi.

Kâr amacı gütmeyen Fossil Free Media tarafından yönetilen bir çevresel aktivizm kampanyası olan Clean Creatives, mektubu Edelman da dahil olmak üzere PR firmalarına, WPP ve Interpublic Group gibi holding şirketlerinin yanı sıra sürdürülebilirlik odaklı en büyük müşterilerine (Unilever, Amazon, Microsoft ve The North Face) gönderme sözü verdi.

Fossil Free Media Direktörü Jamie Henn: “Ajansların iklim odaklı müşterilerine ulaşmak, Clean Creatives için yeni bir aşamadır.” dedi ve hiçbir müşterinin mektupta hedeflenen ajanslarla çalışmayı bırakmayı kabul etmemesine rağmen, Unilever ve IKEA’daki ekiplerin konuyu araştırdığını belirtti.

Edelman, uzun süredir müşterisi olan ExxonMobil ile yaptığı çalışmalar nedeniyle geçtiğimiz yıl eleştiri yağmuruna tutuldu. Bu ay Edelman bir müşteri incelemesini tamamladı ve iklim eylemlerine dayalı olarak hangi şirketlerle birlikte çalıştığını belirlemek için bir dizi yol gösterici ilke yayınladı. Firma henüz çevreye zarar veren bir müşterisini bırakmamış olsa da, CEO Richard Edelman bu ay ajansının standartlara uymayan kuruluşlarla yollarını ayıracağını söyledi.

“Müşterilerimizle ilkelerimiz ve tüm şirketler için ileriye dönük en iyi yol olduğuna inandığımız şeyler hakkında sağlam tartışmalar yapacağız. Karşılıklı olarak anlaşamayacağımızı anladığımız veya bir yere varamayacağımız şirket veya kurumlar ile yolları ayıracağız.”

Geçtiğimiz hafta ExxonMobil, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etme hedefini açıkladı ancak sattığı yakıttan salınan karbonu dahil etmekten vazgeçti. Edelman mektuba yorum yapmayı reddetti.

Exit mobile version