artwork

Bertone’den plastik yakıtla çalışan otomobil

1 yıl önce

0

İtalyan otomobil firması, plastik atıklardan elde edilen yakıtla çalışan yeni bir ‘hiper otomobil’ üretti

İtalyan otomobil firması Bertone, plastik atıklardan yapılmış yakıtla çalışan “hiper arabasını” tanıttı. GB110 model otomobil, pet şişeler ve benzeri polikarbon malzemelerden yapılmış sıvı yakıt ‘Select Fuel’ ile çalışıyor. Yüksek performanslı otomobiller saatte 386 km hız yapabiliyor.

Select Fuel, temizlenmiş ve parçalanmış plastikleri sıvı yakıta dönüştüren patentli bir yöntem kullanıyor. Plastik atıkların önemli bir çevre sorunu olduğunun altını çizen firma, polikarbonat malzemeleri yenilenebilir ve sürdürülebilir yakıtlara dönüştüren teknolojiler geliştiriyor. Select Fuel’in ürettiği yakıtlar ulaşım sektöründe, motor sporlarında ve Bertone GB110 gibi üst düzey spor otomobillere kadar pek çok alanda kullanılıyor.

Sınırlı sayıdaki (sadece 33 adet) otomobil, şirketin 110. kuruluş yıl dönümü kapsamında üretiliyor. Araçların müşteriye verilmesi en erken 2024 ilkbaharında olacak.

Şirketin proje ve tasarım müdürü Giovanni Sapio, “GB110, Bertone’nin otomotiv mirasını sürdürüyor. Bertone DNA’sının çağdaş bir yorumu olan araç, 50’lerin yumuşak, yuvarlak hatlarını 70’lerin tarzındaki keskin kenarlarla birleştirerek, 50’ler ve 70’lerin öncü Bertone tasarımlarına saygı duruşunda bulunuyor” dedi.

Sektörden Haberler
Tümünü göster
Castrol, Motobike İstanbul 2024’te motosiklet severlerle buluştu

Dünyanın önde gelen madeni yağ üreticisi Castrol, 20-23 Mart tarihleri...

Castrol ilerlemenin olduğu her yerde

Dünyanın önde gelen madeni yağ üreticisi Castrol, yenilenen marka kimliğinin...

Castrol marka kimliğini yeniledi

Castrol 125’inci yılında mobilite ve teknoloji yatırımlarıyla büyüyecek Castrol’ün odaklandığı...