artwork

Ben & Jerry’s, Clean Creatives’i destekliyor

6 gün önce

0

Ben & Jerry’s reklam sektörünün, fosil yakıt çalışmalarına son verme mücadelesine katılıyor

Teksas – Austin’deki SXSW’de markaların cesur davranmaya başlamasıyla Unilever‘in altındaki dondurma markası da petrol ve gaz şirketlerinin dikkatini çekerek ücretsiz dondurma dağıtıyor.

Ben & Jerry’s ve Lush gibi markalar, bu yıl SXSW aktivasyonlarında aktif desteklerini artırdı.

Lush cuma günü Teksas – Austin merkezli festivalde Google’a savaş açtı ve 1 Temmuz’a kadar büyük teknoloji platformlarına ayırdığı bütçeyi üçte bir oranında azaltma hedefinin bir parçası olarak arama motoru reklamlarını kesme planlarını açıkladı.

Bu sırada Ben & Jerry’s, Austinliler’e ve SXSW katılımcılarına, büyük petrol ve gaz şirketlerini çağrıştıran yeniden tasarlanmış tatlarla ücretsiz dondurma dağıtıyor.

Dondurma kamyonu; Shell’den Half Baked Net-Zero Claims’i (Yarı Pişirilmiş Net Sıfır İddiaları), Chevron’dan Climate Catastrophe Crunch’ı (İklim Felaketi Krizi), ExxonMobil’den Crimintal Deceit’i ve Aramco’dan “Wow, That’s Dark” Chocolate’ı servis ediyor. ExxonMobile’ın Yosun Dondurması ise ellerinde mevcut değil.

Marka, endüstrideki fosil yakıt karşıtı aktivist grup Clean Creatives ile ortaklık kurdu. Böylelikle grubun, reklam şirketlerinin büyük petrol şirketleriyle çalışmasını durdurma misyonuna desteğini hareketlendirmeyi hedefliyor.

Kamyonun yanındaki bir ekran, dört petrol ve gaz deviyle çalıştıkları için BBDO, Edelman, Hill + Knowlton, Leo Burnett, McCann ve Mediabrands ajanslarını uyarıyor.

Campaign US, aktivasyon hakkında bilgi almak için pazar günü festivalde Ben & Jerry’s, Clean Creatives ve Lots of Good Ideas yaratıcı ortağıyla bir araya geldi.

@campaignus The scoop on the #sxsw fossil fuel-themed ice cream van: Hear from Ben & Jerry’s head of global activism strategy, Clean Creatives and Lots of Good Ideas on the goal of the activation #sustainable #icecream #advertising ♬ Storytelling – Adriel

Ben & Jerry’s Küresel Aktivizm Stratejisi Başkanı Christopher Miller, görevinin dondurma satmak değil, markanın siyasi duruşunu sağlamlaştırmak olduğunu söyledi. “Bence Z Kuşağı ve tüketiciler, toplumumuzun karşı karşıya olduğu birçok sorunun çözümünde rol alacak şirketler ve markalar arıyor; iklim değişikliği muhtemelen en önemlilerinden biri.” dedi.

Clean Creatives Yönetici Direktörü Duncan Meisel; grubun, fosil yakıtlar konusunda endişe duyan ancak bilgi aramak için pek de vakti olmayan, yaratıcı sektörde çalışan insanlarla konuşmak için ücretsiz dondurma fikrini kullanmayı umduğunu söyledi. “İnsanlar böyle yerlere eğlenmek ve öğrenmek istedikleri için gelirler, biz ikisini de sunabiliyoruz. Bu nedenle ‘biraz bedava dondurma ister miydiniz?’in reklam endüstrisini fosil yakıt müşterileriyle çalışmaktan uzaklaştırmaya yönelik gerçek bir taahhüde dönüşmesini istiyoruz.” dedi.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Heinz, Fortnite’ta toprak sağlığı için farkındalık yaratıyor

Oyuncular 16 Mart’tan itibaren Heinz’ın ‘SOS domatesler’ adasına erişebilecek...

Emirates 500 ton plastik ve camı geri dönüştürdü

Emirates 2022 yılı boyunca 500.000 kilogramdan fazla plastik ve camı...

AMV BBDO sürdürülebilirlik projelerini destekliyor

Ajans, Bupa ve Essity markalarıyla çalışan yeni teklifi; yeşil danışmanlık...