Bazı şeyler önceden öngörülebilir mi?

Tracey Follows, “Gerçek bir etki bırakmak istiyorsanız, yarın ne olacağına dair birçok fikir üretebilirsiniz ve bugün verdiğiniz kararlar yarın vereceğiniz kararları yönlendirebilir” diyor.

İnovasyon iyi karar vermektir ve benim argümanım, “geleceğin” bugün sahip olduğumuz en iyi karar verme aracı olmasıdır. Bu amaçla, daha etkili inovasyon sağlamak için dört pratik araç sunuyoruz:

Hedefinizi zamana göre tanımlayın

İnovasyon denilince aslında ne demek istiyoruz? Belirli bir zamandan sonra demek istenilen, ne tür etkiler yaratacak?

l Bir yılda dönüşümsel yeniliklere ulaşmaya çalışmayın, bu gerçekleşemez.

l İnovasyonunuzu aşağıdaki kategorilere göre tanımlayın: dönüşümsel, stratejik, operasyonel ve yürütme.

1) Dönüşümsel yenilik muhtemelen on sene sürecek.

2) Yıllar boyunca stratejik inovasyon gerekecek.

3) Haftalar boyunca operasyonel inovasyon planları gerekecek.

4) Anlık olarak inovasyon yeniliği sürekli olacak.

Uzun vadeli vizyon

John Hagel’in belirttiği gibi, yeniliği hem uzaklaştırıyorsunuz hem yakınlaştırıyorsunuz. 10 ila 30 yıl içinde endüstrisinin neye benzeyeceğini öngördüğünüzde, insanlara ne tür hizmetler ve ne tür bir kültür sunmanız gerektiğini anlamanız gerekiyor. Gerçekleştireceğiniz projeniz ile başlayacağınız çalışmalar 6 ila 12 ay boyunca fikri şekillendirme aşamasında olacak. İlk başta beş yıllık planınızı unutun.

Bu zaman çerçevesi kimseye yarar sağlamaz. Uzun vadeli görüş, kısa vadeli eylemi belirler. Bir vizyonunuz yoksa, kararlarınız hiçbir şeyden geçmeyecek.

Toplumun geri dönüşü yatırım davaları ve beyaz makaleler, haklı çıktıkları yeni inovasyonun topluma geri dönüşünü dikkate almaya meyillidir. Ancak, toplumsal değişim modelinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, topluma geri dönüş sağlanamayacaktır. Dünya nasıl çalışıyor? Değişim nasıl oluyor? Bir zamanlar düşünülemez olan şeyler nasıl “normal” hale geliyor?

Bir teknoloji değişim modeline inananlar, yeni bir şey elde etmek için hüküm süren kültürü baltalayan bir teknoloji olduğunu ileri süreceklerdir. Döngüsel bir toplumsal değişim teorisine inananlar, her şeyin döngülerle açıklanabileceğini söyleyecektir. Piyasa teorisi, değişimin çatışma, rekabet üretkenlik ihtiyacı ile gerçekleştiğini açıklar. Evrimci modeller, değişimin insanlar veya artefaktın kendisinden ziyade çevreden kaynaklandığını öne sürmektedir. Herkesin başka bir modele karşı önyargıları var. Kendinizi ve diğer takım üyelerini iyi tanımıyorsanız, inovasyon ekibiniz başarısız olacaktır.

Standart olarak ahlaki kod

Giderek metalaşılan ve çok taraflı bir dünyada rekabet avantajı, ürününüze veya hizmetinize eşlik eden etik koddur.

Uber bir yenilikti, ancak sürdürülebilir değil. Neden? Etik bir şekilde davranmadığı için – şoförlere, müşterilere, hatta politikacılara… İstek ve kullanımın azaldığı tespit edildi. İnsanlar etik olmayan tarafı olan bir yeniliği kullanıyor veya destekliyor görünmek istemiyor.

Birden fazla yapılan vadeli sözleşmeler

Gelecek açık ve olanaklarla doludur. “Muhtemel” geleceğin ve olası etkisinin yanında tüm olası alternatifleri göz önünde bulundurmalısınız. Avrupa Birliği’nden ayrılmak için planlanmış olsaydı şimdi nerede olacağımızı hayal edin.

Kendi kendine giden otomobil sadece olası bir gelecek ise ve gerçekten tercih ettiğimiz bir gelecek değilse, başka ne yapabilirdik, ne yaratmalıyız? Ne olursa olsun veri gizliliği kolaylık sağlamak için bir takas değilse ve tercih edilen gelecek her ikisi için geçerliyse o zaman nasıl bir yol izleyeceğiz?

Bilim kurgu, düşünce deneyleri olarak alışılmamış alternatifleri konumlandırmakta her zaman iyidir, bu da her birinin etkilerini test etmemizi sağlar. Bilim kurguya katılmadığınız sürece, asla yenilik yapamazsınız.

Özetlemek gerekirse: etkili inisiyatif, öngörülmeden değil, şirketlerin bu işleyişi alışkanlık haline getirmesi ve uygun öngörü yeteneklerini oluşturmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu kaideler dikkate alındığı takdirde inovasyonlarının gerçekten etkili olacağı ihtimali o kadar fazladır.

 

Tracey Follows

Futuremade kurucu başkanı

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.