Cannes Lions’ın koronavirüs sorunu devam ediyor: Festival’e katılmayacak gruplar var

Koronavirüs pandemisi nedeniyle önce Ekim ayına ertelendi, şimdi de her yıl yüksek meblağlar yatıran, çok sayıda delege gönderen ajansların katılım durumu belirsizleşti. Cannes Lions’ı, yaratıcı endüstrisinin kalbini koronavirüs vurdu.
Campaign UK’den Gideon Spanier, Oliver McAteer ve Robert Sawatzky festivalle ilgili kritik gelişmeyi yazdı:


Cannes Lions’ın koronavirüs sorunu devam ediyor: Festival’e katılmayacak gruplar var.

WPP, Salı günü yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle seyahat ve oteller de dahil olmak üzere hem isteğe bağlı maliyet olarak geçen harcamaları hem de yarışmaların maliyetlerini kestiğini belirtmişti. Aslında bu da şirketin Fransa’nın güneyindeki beş günlük etkinliğe katılmayacağı anlamına geliyor. Yine de bu konuda kendilerinden görüş almak istesek de WPP sözcüsü herhangi bir yorum yapmamayı tercih etti.

Omnicom ise bu yıl ajanslarıyla beraber Cannes Lions’a katılmayacaklarına dair karar aldıklarını Campaign ekibine açıkladı.

Dentsu Aegis Network ise ödüllerin yaratıcı çalışmaların kutlandığı sanal bir showcase ile olabileceğini belirtirken, Cannes Lions’a çalışanlarını gönderip göndermeyecekleri konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak şunları belirtti: “Önceliğimiz, bu zorlu zamanlarda halkımızın geçim kaynaklarını korumak, müşterilerimizle ortak olmak ve acı çeken insanları desteklemek.
Yaptığımız işlerin kalitesini ve etkisini artırmaya yardımcı olan endüstri platformlarına sahip olmamızın önemine inansak da, bunun hepimizin şu an yaşadığı gerçeklere göre de dengelenmesi gerekiyor. Endüstri olarak insanların yaşamlarında fark yaratan, cesur çözümler sunan en kaliteli işleri ortaya çıkarmak ve onları kutlamak için nasıl bir araya gelebileceğimizi yaratıcılığımızı ortaya koyarak düşünmemiz gerekiyor. Bu, alternatif bir ödül yaklaşımı düşünmek için iyi bir zaman.

Dentsu Aegis olarak, sanal bir showcase ile kazananların kutlanabileceğini, endüstriye bu yeteneklerin tanıtılmasına devam edilebileceğini ve böylece Cannes Lions gibi önemli bir platformun bu yöntemle hem devamlılığının sağlanacağını hem de global olarak erişilebilir olacağını savunuyoruz.”

Interpublic’e yakın kaynaklar ise liderlerinin ajanslarla, Cannes Lions için şu anda kaynak ayırmamaları konusunda iletişime geçtiğini söyledi.

Campaign olarak, bu durumdan IPG’nin Eylül ayında, koşulları yeniden değerlendireceğini anlıyoruz. Interpublic sözcüsü ise bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Büyük global gruplardan Publicis Groupe ve Havas‘ın ise Cannes Lions’a katılım konusunda herhangi bir karar vermediklerini tahmin ediyoruz.

WPP ve Omnicom gibi büyük gruplar her yıl festivale genellikle yüzlerce delege gönderir ve pek çok alanda da ödeme yaparlardı. Ancak şu anda yaşadığımız ekonomik gerileme ve belirsizlikler nedeniyle hepsi maliyetlerini düşürmek ve nakit tasarrufu yapmak istiyor.

Cannes Lions, Mart ayında koronavirüs pandemisinin gün geçtikçe çok daha kötü bir hâl alması nedeniyle etkinliği Haziran ayından Ekim ayına ertelemeye karar vermişti.

Cannes Lions sözcüsü, festivalin biçiminin değişip değişmeyeceği ile ilgili yorum yapmayı reddetti.
Daha önce yapılan açıklamalar üstüne yeni bir şey eklemeyeceğini de belirtirken şunları söyledi:

18 Mart’ta açıkladığımız gibi, festivali müşterilerimizin desteğiyle erteleme kararı aldık. Ekim ayındaki etkinliği planlamak için çalışıyoruz.
Ve Cannes Lions’ın yaratıcı endüstrinin önemli ve değerli bir direği olmaya devam etmesini sağlamakta kararlıyız.”

Normal koşullarda festivale her yıl 10.000’den fazla marka, ajans, medya sahibi, yönetim danışmanı ve teknoloji şirketi katılıyor.

Yine de tüm bu tedbirler ve bütçe kısıtlamalarına rağmen büyük ajans grupları, festivalin uzun vadeli destekçileri olduklarını vurguladılar.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.