Bayrağı devrederken…

Reklamcılar Derneği 13. Yönetim Kurulu, iki yıllık görev süresini bu ay dolduruyor. Yönetim Kurulumuz iki sene içinde sektörümüz adına devrimsel ve kalıcı çok önemli işlere imza attı.

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali…

Bunların başında, Kristal Elma’nın 25. yılı ile beraber; ödül töreni gecesinin bir Yaratıcılık Festivali’ne dönüştürülmesi geliyor. Bugün sektörümüz, uluslararası meslektaşlarımız tarafından da takdir edilen, 10.000 kişinin ziyaret ettiği, sosyalleştiği ve bilgilendiği bir değere ve platforma sahiptir. Kristal Elma’nın Festival formatına geçmesiyle Derneğimizin ve bu vesileyle Vakfımızın gelirleri de paralel olarak artış göstermiştir. Bu kaynaklar sektörümüze her gün daha da gerekli olan insan kaynağının geliştirilmesi ve eğitimi için kullanılmaktadır. Kristal Elma Festivali’ni lanse ederken “İstanbul’u Yaratıcılığın Davos’u” yapmak istiyoruz, demiştik. İki yılın sonunda bu hedefe doğru emin adımlarla yürüdüğümüzü görüyorum. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nin sürdürülebilirliği hem kaynak yaratılması, hem de ülke tanıtımı açısından önem taşımaktadır.

Konkur Prensipleri…

Geçtiğimiz günlerde, yıllardır sektörümüzün kanayan yarası olan “Konkur İşleyişi” ile ilgili somut adımlar atıldı. Dünyadaki Konkur Prensipleri dokümanlarından da faydalanmak suretiyle Türkiye’ye uyumlu bir dokümanı Kristal Elma’da Reklamverenler Derneği ile birlikte lanse ettik. Burada Reklamverenler Derneği Başkanı Sn. Ahmet Pura’ya konuya verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Temel Konkur İlkeleri ile dokümanın tamamına www.rd.org.tr den ulaşabilirsiniz.

Logoyu Büyütenler…

Sektörümüzle ilgili yapılan bir araştırma sonucunda sektörümüzün yaş ortalaması 26 olarak çıkmış. Geçtiğimiz yıl Reklamcılar Derneği’nin 30. yılıydı. Yani sektör yaş ortalaması ile sektörün yaşını karşılaştırdığımızda, sektördeki genç arkadaşların, 80’li 90’lı yıllarda yaratılan ve yıllar yılı dillerden düşmeyen kampanyaları yaratanları ve bu süreçleri bilmeleri çok mümkün değildi. Biz de buradan yola çıkarak 80’ler ve 90’lardaki motivasyon, iş yapma şekli, reklamverenin reklam ajanslarına bakışı ve bu “güven birlikteliğinden” nelerin çıktığını, sektörümüzdeki gelecek nesillere gösterebilmek amacıyla “Logoyu Büyütenler” belgeselini çektik. Logoyu Büyütenler sektörümüzün ilk görsel belgesi olması açısından da ayrıca önem taşıyor.

Yazın sıcak günlerinde bu filmde yer alarak değerli vakitlerini bize ayıran herkese ve özellikle yönetmenimiz Sevgili Özer Serik’e ayrıca teşekkür ederim. Belgeselin tamamı derneğimizin web sitesinde yer alıyor.

Derneğimizin öncülüğünü çektiği ve yukarıda bahsettiğim konular buzdağının üzerinde görünen sadece birkaç çalışma. İki yıllık görev süremiz boyunca görünmeyen ama emek sarf edilen işleri yan yana koyduğumuzda, sektörümüzün özellikle aşağıdan gelen gençlere ne kadar ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Yapılan faaliyetlere ne kadar çok katılım olursa, ne kadar beraber duruş sergilenirse, sektörümüz o kadar hızlı büyüyecek ve gelişecektir.

Biz iki senelik görev süremizde elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalıştık. Bayrağı bir sonraki Yönetim Kurulu’na bırakırken beraber çalıştığım Yönetim Kurulu’ndaki tüm arkadaşlarıma katkılarından dolayı tekrar teşekkür ederim.

Alper Üner
RD Yönetim Kurulu Başkanı
@cas1905

 

Bu yazı Campaign Türkiye Ocak 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.