Site icon Campaign Türkiye

Batuhan Gültakan: “Zamandan tasarruf insanın olmazsa olmazlarından”

Çok sık dile getirmesek de “Zaman paradır” düşüncesi her ekonomik koşulda varlığını koruyor. Getir Pazarlama ve Bayi İlişkileri Direktörü Batuhan Gültakan ile bu konuyu konuştuk.

Yaratıcılık, ekonomiyi toparlayacak anahtarlardan biri olabilir ama kapıda çok fazla kilit var. Yaratıcılık ile işin sadece içerik kısmını çözmemek gerek, bu yaratıcılığı mecra seçiminde de göstermek önemli. Bunu da yaparken yaratıcılığı iyi yönlendirmek gerekli. Burada da verinin önemi devreye giriyor. Veri iyi kullanılarak sorun iyi saptanmalı. Yine veriyi iyi kullanarak yaratıcı olmak ve çözüme bu şekilde ulaşmak önemli. Yani bir diğer anahtar da veri ve veri yönetimi.

Getir, kurulduğundan beri hızla büyüyor

Ekonomik daralma dönemlerinde farklı tüketici grupları, farklı kategorilerde, farklı tepkiler veriyorlar. Örneğin gıda veya çok lüks ürünlerin bu dönemlerden çok etkilenmediğini biliyoruz. Getir kurulduğundan bu yana çok hızlı büyüyen bir iş. Çok farklı dönemlerde bile büyümemizi devam ettirebiliyoruz. Bunun iki temel sebebi var: Birincisi Getir’in ağırlığının şu an gıdada olması, ikincisi ve daha önemlisi de teknolojik ve insanların hayatını çok kolaylaştıran yeni nesil bir iş olması. Biz insanların tüketmek zorunda olduğu ürünleri onlara zaman kazandırarak ulaştırıyoruz ve ekonomik daralma olsun olmasın, zamanın önemi ve zamandan tasarruf yeni dünyada insanın olmazsa olmazlarından.

Yaratıcılık ve yeni nesil reklam

Tabii ki çoğu firma ekonomik daralma dönemlerinde reklam harcamalarını kısıyor veya komple kaldırıyor. Bu çok doğal bir refleks finansal hedefler açısından. Ancak bu dönemlerde fırsatı gören sektörlerin tam tersi bir şekilde hareket ederek pazardan pay aldıklarını da görebiliyoruz.

Aslında tam bu noktada yaratıcılık ve yeni nesil reklam kavramı devreye giriyor. Artık reklam illa ki çok büyük paralar harcayıp yapılabilecek bir şey değil. Yeni dünya bize çok verimli reklam modeli alternatifleri sunuyor. Reklam bütçesini sıfırlamak yerine yaratıcı içerik ve yaratıcı mecra kullanımı çok önemli. Bu noktada verim çok iyi hesaplanmalı. Yeni nesil dünyada da her mecra çok verimli diye bir şey yok, mecralar dikkatli seçilmeli. Örneğin bir influencer kullanımı olacaksa, buradaki kişilerin dikkatli seçilmesi gerek.

 

 

“Batuhan Gültakan: ‘Zamandan tasarruf insanın olmazsa olmazlarından’” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version