Başarılı festival sakalımı kurtardı

5 sene önce

0

Bu sene ilki yapılan bir festival hem basın gündemine hem de etkinlik sektörünün gündemine oturdu. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde birçok paydaş ile İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinden bahsediyorum elbette. 

Artık alametifarikam olan sakalımla olan ilişkisine gelince uzun süren bir hazırlık döneminde yaptığımız toplantıların birinde T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın katılım tahminlerimizi sorması ile başladı. Ben ilk sene için oldukça iddialı bir tahmin olarak gördüğüm 200.000 kişi katılımına sakalımı koydum ortaya.

TEKNOFEST 4 günde yarım milyondan fazla kişiyi ağırladı. Daha ilk senesinde dünyanın 2. en büyük havacılık festivali oldu. Ben de sakalı kurtardım ama tahminimde %150 yanıldım. 

Neden ilk senesinde olan bir festival bu kadar başarılı oldu? Elbette konuya inanan ve elini taşın altına koyan paydaşlar ve iyi bir kampanya sayesinde. Ekonomik krizlerle uğraştığımız bu günlerde geleceğe yönelik doğru ve umut veren bir mesajı vardı. Ekonomik olarak güçlü bir ülke için gerekli olan insan gücünün geldiğini müjdeleyen ve gelecek hedefleri koyan “Milli Teknoloji Hamlesi”.

4 gün boyunca yaşamın her alanında “teknoloji” konuşulurken, 750’den fazla takım, 2000’den fazla yarışmacının katıldığı teknoloji yarışmalarında ise gençler büyük bir başarı sergiledi. Yarışmaların yanı sıra Dünya Drone Şampiyonası, Hack İstanbul, Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, dünyanın en hızlı 7 aracının yarıştığı “Yarışların Yarışı”, jet uçak, helikopter ve akrobasi gösterileri, konserler ve aktiviteler ziyaretçilere unutamayacakları bir deneyim yaşattı. 

Bütün bunlarla beraber TEKNOFEST zor zamanlar geçiren etkinlik sektöründe birçok firmaya markaları ile çalışacakları yeni bir mecra oluşturdu. Krizden çıkışın yine kendimize özgü projeler gerçekleştirerek olabileceğini gösterdi.

Yaşar Şeki, DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk defa Campaign Türkiye 83. sayısında yayımlandı.