artwork

Babalar Günü reklamlarında %83’lük artış yaşandı

9 sene önce

0

Medya Takip Merkezi (MTM), Babalar Günü öncesinde markaların reklam sayılarını ele alan bir çalışma gerçekleştirdi. 2013 ve 2014 senesinin markaların ve sektörlerin Babalar Günü’ne özel olarak TV’de yer alan reklamlarının incelendiği araştırmada, bu yıl firmaların Babalar Günü’nden beklentisinin arttığı saptandı.

01 Mayıs – 12 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmada, Babalar Günü’ne özel TV reklamlarında %83 artış ile toplam 1.063 adet reklamın yayınlandığı belirlendi. Geçen senenin aynı tarih aralığına bakıldığında, Babalar Gününe özel toplam 580 adet reklam yayınlanmıştı.

MTM araştırmasında, Babalar Günü ile ilgili en çok reklam veren sektörleri de inceledi. Süre bazında hazırlanan listede, e – ticaret sektörü 2014 yılında, 5 bin 765 saniye ile Babalar Günü’ne en fazla yatırım yapan sektör oldu.

Otomotiv sektörü de 4 bin 981 saniyeyle en çok reklam veren sektörler listesinde ikinci sırada görüldü. 2013 yılında, 5 bin 337saniye ile ekranda en çok yer alan hazır giyim sektörü, bu sene 4 bin 343 saniyeyle üçüncü sırada yerini aldı.

Adet bakımdan tabloyu incelendiğinde de geçtiğimiz yıl, Babalar Günü ile ilgili en çok reklamı veren hazır giyim sektörü bu sene de 347 adetle en çok reklam veren sektör olarak görüldü. E-ticaret sektörü de verdiği 325 reklamla listede ikinci oldu.

Sürebakımından ikinci sırada yer alan Otomotiv sektörü 149 adet reklamla üçüncü sırada kaldı.

Araştırmaya göre; markalar bazında geçtiğimiz sene en çok Babalar Günü reklamı veren Pierre Cardin, bu sene yerini Fiat markasına bıraktı. Marka, 149 adet reklam yayınlayarak; 4 bin 981 saniyeyle tüketicilerine seslendi. E – ticaret sitesi olan Kliksa da aynı dönemde verdiği 142 reklamla 4 bin 118 saniye reklam spotu yayınlayarak listede ikinci sırada yer aldı.

Adet bakımından bakıldığında, hepsiburada.com markası araştırmanın gerçekleştirildi tarih aralığı içinde 183 reklamla adet bazında en çok reklam veren marka oldu.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...