Site icon Campaign Türkiye

Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nda atamalar gerçekleşti

1946 yılında Türkiye’nin Savur-Mardin ilçesinde doğan Aziz Sancar; Türk doktor, akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden MD derecesini aldı. Savur’da iki yıl doktorluk yaptıktan sonra Dallas’ta University of Texas’ta okudu. 1977’de DNA onarımı üzerine yaptığı çalışmayla Moleküler Biyoloji alanında doktora derecesi aldı. Dr. Sancar, 1977-1982 yılları arasında Yale Üniversitesi’nde DNA onarımının moleküler biyolojisi üzerine doktora sonrası çalışmalar yürüttü.

1982’de UNC-Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’ne katıldı ve burada DNA Onarımı, Hücre Döngüsü ve kanser tedavisi, Biyolojik Saat’i araştırdı. Sancar; ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ve Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir. 2007 yılında Türkiye Koç Vakfı Vehbi Koç Ödülü’nü, 2015 yılında ise Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.

Aziz Sancar’ın Kristal Elma Konuşması

Nobel ödüllü bilim adamı ve vakfın kurucularından olan Aziz Sancar’ın 2016 yılındaki Kristal Elma Festivali’nde yaptığı duygusal, barışı temenni eden umut verici konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.

Aziz&Gwen Sancar Vakfı

Aziz&Gwen Sancar Vakfı (AGSF), 2007 yılında Aziz ve Gwen Sancar tarafından kurulan kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Türkiye ve halkının anlayışını, dostluğunu artırmak ve Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki bağları daha da güçlendirmek için öncelikle eğitim ve hayır amaçlıdır.

Chapel Hill’de kurulan Sancar Türk Kültür ve Toplum Merkezi’ni (STCCC); vakfın düzenlediği konferanslar, filmler, sergiler, forumlar, paneller veya benzeri programlar ve sosyal toplantılar için bir mekan olmuştur, Türkiye’nin ve Türklerin medeniyeti, dili ve kültürü hakkında bilgi sağlar.

Vakıf ayrıca Kuzey Karolina’nın Triangle bölgesinde Türkiye’de yurt dışı eğitim programlarına katılmak isteyen öğrencilere de yardımcı olur.

Ömer Erdem ve Nuray Eksen, vakfın yeni yönetim kurulu üyeleri olarak atandı.

Ömer Erdem Kimdir?

Ömer Erdem 1971 yılında Eskişehir’de doğdu. 1994 yılında Ankara Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldu. Medya dağıtım sektöründe, bir aile şirketinde çalışmaya başladı. 2002 yılında Ciner Medya dağıtım kanalının genel müdürlüğüne atandı. 2005 yılında Çukurova Grubu TürkMedya’da icra kurulu üyesi ve genel müdür oldu. 2011’de İngiltere merkezli bağımsız yayıncılık şirketi Haymarket’in bölgesel medya ortağı olan Lift Content Factory’yi kurdu ve 2011’den beri başkanı olarak görev yapıyor.

Campaign dergisinin ve dünyanın en eski otomobil dergisi Autocar’ın Türkçe yayıncısıdır. Ayrıca Erdem, otomobil ve motor sporları tutkunu. Pist yarışlarında ve rallilerde çok sayıda Türkiye Şampiyonluğu sahibi. Aynı zamanda zeytinyağı uzmanı ve Burhaniye’de tarihi bir zeytinyağı fabrikasının sahibi.

Nuray Eksen Kimdir?

Nuray Eksen Çorum’da doğdu. Anadolu Üniversitesi işletme mezunu. Aynı zamanda AIPB sertifikalı bir muhasebeci. Üniversiteden sonra Finansbank ve TEB BNP Paribas Bank’ta Türkiye’de Ticari Krediler Müdürü olarak çalıştı.

Nuray, 6 yılı aşkın bir süredir Kuzey Karolina eyaletine hizmet ediyor. Pandemi döneminde NC Pandemic Recovery Office’te muhasebe müdürü olarak çalıştı. Şu anda North Carolina Üniversitesi Sistem Ofisi’nde muhasebe müdürü olarak çalışıyor.

Kuzey Karolina Amerikan Türk Derneği (ATA-NC) yönetim kurulunda başkan yardımcısı olarak görev yaptı ve 7 yıldır da bu derneğin üyesi. Hala çeşitli etkinliklerde gönüllü üye olarak yer alıyor.

Evli ve bir erkek çocuk annesi olan Eksen, 2009 yılından beri Cary’de yaşıyor.

 

Exit mobile version