artwork

Aylin Kosova Bilgin: “Sektör çok büyük bir transformasyonun içerisinde.”

5 sene önce

0

Coca-Cola Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya, Pazarlama İletişimi Direktörü Aylin Kosova Bilgin, Cannes Lions 2018 deneyimini anlattı.

Campaign Türkiye Cannes Lions 2018 nasıl geçti, izlenimleriniz neler?

Aylin Kosova Bilgin Cannes Lions 2018, pazarlama iletişimi sektörün çok çeşitli alanlarında yaratıcılığın ödüllendirildiği, çok kıymetli bir festival. Ancak ödüllendirmenin yanında her yıl gelişen ve detaylanan içeriği ile birlikte ödül kazanmak kadar yenilikleri takip etmek, ilham almak ve çeşitli alanlardaki diğer profesyonellerle iş imkanlarını tartışmak adına da giderek önemini artırıyor.

 

Campaign Türkiye Festivalde sizi en çok neler etkiledi veya şaşırttı?

Aylin Kosova Bilgin Bu sene özellikle Yenilikler (Innovation), Deneyim (Experience) ve Erişim (Reach) konularındaki oturumlar oldukça ilgi çekiciydi… Ayrıca teknolojinin kısa ve uzun dönemdeki olumsuz etkilerinin, hâlâ somut çözümlere parmak basamamışken global çapta tartışılıyor olması şaşkınlık verici.

 

Campaign Türkiye Bu yıl Cannes Lions’ta gördüğünüz en belirgin trend neydi?

Aylin Kosova Bilgin Tek bir trendden bahsetmek yerine 3 adet farklı başlığa dikkat çekmek isterim:

1) Kişisel güçlenmeye duyulan talep

2) Teknolojinin pozitif gelişmeler, iyilikler için kullanılması

3) Toplumun olumlu gelişimi adına markaların bir duruş sergilemesi, aksiyona geçmesi

Bu 3 konu da trend olarak farklı sunumlarda karşımıza çıktı. Ayrıca ödül kazanan işlerde de nasıl hayata geçirildiğini aktif olarak görmüş olduk.

 

Campaign Türkiye Bir marka temsilcisi olarak festivalden nasıl ilham aldınız ve neler öğrendiniz? Buradaki deneyimleriniz sonucunda pazarlama iletişiminde nelerin değişeceğini ya da etkili olacağını öngörüyorsunuz?

Aylin Kosova Bilgin Teknolojinin gelişimi ile değişen tüketici davranışlarını erken analiz etmek, yaratıclığı, iletişimi ve ticari hedefleri o paralelde şekillendirmek önümüzdeki dönemde markaların başarısını çok etkileyecek. Bu anlamda, etkin pazarlama iletişimi için, veri bilimine yatırım yapmak, iş ortakları yapısını yeniden şekillendirmek ve işleyiş olarak hız kazanıp risk alabilmek, oyunun yeni kuralları olacak. Sektör çok büyük bir transformasyonun içerisinde. Dalgayı erken yakalayıp hele bir de şekillendirenlerle iş birliği yapabilirsek, büyük fark yaratacağımıza inanıyorum.

Senin için
Tümünü göster
Pepsi 15 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi

Pepsi, logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Pepsi yeni logosunda nostaljik...

Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...