Aydan Üstkanat dünyanın en iyi yemek fotoğrafçıları arasına girdi

Aydan Üstkanat yemek dünyasının Oscar’ı olarak da bilinen prestijli gastronomi ödülü Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nin “En İyi Fotoğraf” kategorisinde dünyanın en iyi 3 yemek fotoğrafçısı arasında yer aldı.

Yemek stilisti, yemek yazarı ve fotoğraf sanatçısı Aydan Üstkanat, buğdayın tarihte başlayan ve mutfağa uzanan yolculuğunu anlattığı “UN” kitabı ile bu ödüle layık görüldü. Daha önce “ŞekerSİZ” kitabıyla iki ödülün sahibi olan Üstkanat başarılarına bir yenisini daha ekleyerek, yemek Oscar’larında ödül sayısını 3’lemiş oldu.

 

Sağlıklı ve doğru beslenme alanındaki yazılarıyla zengin Türk Mutfağı’nın dünyaya açılmasını sağlayan Üstkanat, 2017 yılında kaleme aldığı kitabı “UN”u, “Un bütün sessizliğiyle tezgâhınızın üzerindeyken, eklediğiniz her damla su ona hayat katmaya başlar.” cümleleriyle tarif ediyor.

Ünlü şef yazar ve fotoğraf sanatçısı Aydan Üstkanat, geçirdiği rahatsızlık sonrası sağlıklı ve şekersiz bir yaşam için kaleme aldığı “ŞekerSİZ” kitabıyla 2014 yılında “En iyi şef ve yazar” ve “En iyi yemek kitabı tasarımı” kategorilerinde ödüle layık görülmüştü.

Bu sene aldığı “En iyi yemek fotoğrafçısı” ödülüyle birlikte Gourmand Dünya Yemek Kitap Ödülleri’nde üç ödül birden alarak bir rekora imza attı ve gastronominin tüm alanlarındaki başarısını kanıtlamış oldu.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.