Site icon Campaign Türkiye

Avrupa’nın en büyük 5 ülkesinden biri olacağız

Geçtiğimiz günlerde açıklanan IAB Europe AdEx Benchmark Raporu’na göre Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 2020’de %6,3 artarak 69 milyar euroya ulaştı. Türkiye %34,8 ile en fazla büyüyen ülke oldu. 2017 yılında dijitalin 2022’de Türkiye’nin en büyük mecrası olacağını söylemiştik ancak pandemiyi öngöremedik. Evlere kapanma ile e-ticaretin 3 yıllık gelişmesini 3 ayda tamamlaması ve bunun da yarattığı etkiyle birlikte 2020’de %54’lük pazar payıyla en büyük reklam mecrası dijital oldu. Sırada pazar büyüklüğü açısından Avrupa’da ilk 5’e girmek var. IAB Europe Baş Ekonomist’i Daniel Knapp, Türkiye’nin 5 yıl içinde Avrupa’nın en büyük dijital pazara sahip olan 5 ülkesinden biri olacağını öngörüyor.

Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye Tahmini Reklam Yatırımları Raporu reklam yatırımlarının GSYH’ya göre 2,5 kat büyüme potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor. Bu olgu Knapp’ın öngörüsü ile örtüşüyor.

2020’deki COVID-19 salgını ile birlikte yaşanan zorunlu değişikliklerin kalıcı olduğunu, dijital dönüşümün ivmesinin arttığını biliyoruz. Türkiye’de pandemi sürecinde 4 milyon yeni kullanıcı internetle buluştu, internet erişimi olan nüfus 58,6 milyona yükseldi. Dijital ekonomi ve onun temel aracı olan dijital reklamcılık bir yandan kendi gelişirken öte yandan da ülke ekonomisini büyütüyor. 2017’de Ipsos tarafından yapılan Dijital Reklamın Ekonomiye Katkısı başlıklı araştırma 1 TL’lik dijital reklam yatırımının GSMH’ya 17,2 TL katkı sağladığını ortaya koymuştu. Aynı araştırma bu sene tekrarlandı, önümüzdeki günlerde sonuçları yayınlanacak. Dijitalin benzer bir performans göstereceğini öngörmek mümkün.

10. yılımızı kutladığımız bu sene dijital reklamda geldiğimiz noktanın önümüzdeki yılların da göstergesi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu hedeflere ulaşmak için dijital dünyadaki yerli yabancı tüm oyuncuların birlikte çalışması, kamu otoritelerinin sektörün ihtiyaçlarına daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekiyor. Bu bağlamda gelişimin ivmesini etkileyen stopajın kaldırılması, DHV’nin diğer ülkelerdeki seviyelerde olması önemli bir talep. Yetkililerin bizlere kulak vereceğine ve Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasında yer almak amacıyla birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımıza devam edeceğimize inancım tam.

IAB TR olarak 10 yıldır çizgimiz dijital diyoruz, önümüzdeki yıllarda da aynı çizgide çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Dr. Mahmut Kurşun

IAB TR ve IAB Europe Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version