artwork

AVM ve mağazalarda yapay zeka destekli iş yapmak

2 yıl önce

0

Organon Analytics CEO’su Devrim Pamir, AVM ve mağazalarda yapay zeka kullanımının, müşterilerine doğru şekilde yaklaşmak isteyen firmalara ne gibi faydalar sunabileceğini anlatıyor.

Yapay zeka uygulamalarının dijital ortamlara daha uygun olduğu hep düşünülür. Müşteriyi tanıdığımız durumlarda müşteriye özel öneriler ve yönlendirmelerle müşteriyi rahatsız etmeyecek teklifler sunulması veya “cookie setting’’ kullanılarak, tanımadığımız müşteri hakkında bilgi toplayarak müşteriyi yönlendirmek veya aldığımız bilgilerle, e ticaret deneyimini mükemmelleştirmek, süreçleri kolaylaştırmak, tasarımları en optimum hale getirmek gibi…

Bunların hepsi çok doğru, fazlası var azı yok, dijital dünyada yapay zeka uygulamaları kullanılarak yapılabileceklerin sonu yok ama fiziksel dünyada pek farklı değil. Yapay zeka, fiziksel dünyadaki müşteri etkileşimini, deneyimini mükemmel hale getirebilir.

İster mağaza içi diye düşünün, ister AVM içi…

Kameralar müşteriler hakkında çok önemli şeyler söylüyor bize: Kaç kişi geliyor, kaç aile geliyor, kaç çocuk geliyor, kaç dakika kalıyor, hangi mağazalara uğruyor, hangi router’ları takip ediyor, ne sıklıkta geliyor… Bunlar gibi onlarca sayısal veri.

Tabii müşteriyi tanıdığımız noktada, cep telefonu bilgisi olabilir, pos olur, ATM olur, birçok demografik ve finansal bilgiyle bu veriler güçleniyor.

Üzerine bir de kameralar yardımı ve yapay zekanın maharetiyle duygu durumu ekleniyor. Evet, yanlış okumadınız. AVM’ ye veya mağazaya girenlerin kızgın mı, üzgün mü, telaşlı mı, mutlu mu olduğu tespit edilebilir.

Harika değil mi?

Peki bu verileri alalım, işleyelim derken müşteri çoktan gitmiş mi olacak?

Tabii ki hayır. Bu işin çevrim içi olması, anında işlenebilmesi zaten maharet. Anında “dashportal’’lardan üretilen zekanın sonuçlarını görebilir, satış noktalarına bu zekayı yollayabilirsiniz. Bu satış noktası, mağaza çalışanının anında takip edeceği bir cep uygulaması olabilir, bir uyarı olabilir. Mağazanın içinde koyacağınız ekranlar olabilir.

Müşterinin cep telefonuna göndereceğiniz yönlendirme, yardım veya kampanya olabilir, akılla dizayn edeceğiniz bir chatbot olabilir.

Belki de hepsinden önemlisi mağazanızın veya AVM’nin iç tasarımı olabilir. Örnek olarak AVM’nin içinde hangi mağaza hangisinin yanında olmalı, en yüksek kira nerede olmalı, yeni gelen bir çocuk mağazasını nerede açmalı ve bir sürü sonuca direkt etki eden bilgi…

Çapraz satış mı istersiniz, operasyonel verimlilik mi istersiniz, müşterinin mağazada daha çok vakit geçirmesini mi istersiniz? Siz soruyu sorun, yapay zeka tanımlasın. Hepsini bir arada isterseniz sorunu optimize etsin.

Sonuçta fiziksel dünyadaki müşteri deneyimini de kişiselleştirin, farklılaşın, kazanan olun.

Devrim Pamir

Organon Analytics CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.