artwork

Autistica, iş görüşmelerine daha kapsayıcı bir yaklaşım getiriyor

2 ay önce

1

Otizmli insanlar iş görüşmelerinde nasıl zorluklar yaşıyor?

Hayır kurumu için House 337 tarafından hazırlanan ilk kampanya, otizmli insanların görüşmeleri nasıl deneyimlediğini göstermeyi amaçlıyor.

“Hire different”, işverenleri görüşme sürecini yeniden düşünmeye davet ediyor. Bir bilgisayarda yazılan metin tarzındaki basit yaratıcı çalışma, nörotipik* insanların otizmli insanlarla karşılaştırıldığında görüşmeleri nasıl deneyimlediğini karşılaştırıyor.

Şöyle yazıyor: “Sana göre havadan sudan konuşuyor olabilir ama benim için bu çok büyük bir zorluk.” Reklam, otizmli bir bireyin bir görüşmede karşılaştığı zorlukları listelemeye devam ediyor. Bunlar arasında göz temasını sürdürmek, duyguları bastırmak ve ışık, koku veya şekillerle dikkatin dağılmaması yer alıyor. Reklam, her 10 otizmli kişiden üçünden daha azının istihdam edildiğine dair bir istatistikle sona eriyor ve şu çağrıda bulunuyor: “Birlikte nasıl işe alacağımızı araştırabilir ve yeniden düşünebiliriz.”

Dünya Otizmi Kabul Haftası boyunca devam edecek olan kampanya, Londra ve Birmingham’daki açıkhava dijital platformların yanı sıra sosyal medyada da yer alacak.

House 337 Yaratıcı Yönetmeni Jo Moore, görüşme sürecinin aynı kalmasının ve belirli bir baskı altında görüşme gerçekleştiremeyenleri kapsayıcı olmamasının “delilik” olduğunu söyledi. “Yaratıcı çalışma, otizmli kişilerin mevcut süreçte karşılaştıkları sorunları çok basit bir şekilde vurguluyor ve izleyici, görüşmeye yaklaşımımızda yepyeni bir yönteme olan ihtiyacı görüyor.”

Otizmli bireylerin iş görüşmesi deneyimlerinin gerçek anlatımlarını içeren çalışma, işverenleri Autistica İşverenler Nöroçeşitlilik Rehberi’ne yönlendirecek.

Autistica CEO’su Dr James Cusack, Autistica’nın görüşme sürecini yeniden düşündüğünü söyledi ve şunları ekledi: “Kampanyamız otizmli insanların hikayelerini anlatıyor ve bir kişi sadece otizmli olduğu için şirketlerin çok iyi bir adayı çoğu zaman kaçırabileceğini açıklıyor.”

*: Otizm spektrum bozukluğu başta olmak üzere hiçbir nörogelişimsel bozukluğu olmayan kimse.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Connection Crew ekip oluşturmada farklı bir yol izliyor

Kampanya, düşük gelirli çalışanları hedefleyen işe alım girişiminin bir parçası...

Burger King: “pes ettik”

Burger King, Chicken Royale’in sıkı hayranlarını Whopper seçmeye ikna etmekten...