Autism SOS ile erken teşhisi kolaylaştıracak 3 tanı

Autism SOS, Ulusal Otizm Derneği ile FCB’s Neon’un 1-2 yaş aralığındaki çocuklarda gözlemlenen otizm belirtilerinin incelenmesi sonucu oluşturuluyor.

CDC verilerine göre ABD‘deki 59 çocuktan birine otizm spektrum bozukluğu tanısı kondu. Fiziksel, konuşma ve davranışsal tedavilerin etkisini en üst düzeye çıkarmak için erken müdahalenin kanıtlanmış olmasına rağmen, birçok ebeveyn ve bakıcı, teşhisin genç yaşta mümkün olduğunu bilmiyor.

Bunu vurgulamak için, Ulusal Otizm Derneği ve bir FCB Sağlık Ağı şirketi olan Neon, Dünya Otizm Bilinci Günü‘nde “Autism SOS”i başlattı.

Kampanya, 12 ay ile 24 ay arasındaki çocuklarda ilk otizm belirtileri için hızlı ve akılda kalıcı bir kısaltma sunuyor. “Autism SOS”, bu erken sinyalleri sınıflandırmasının üç pratik yönünü vurguluyor.

“S” – Sosyallikten kaçınma: Diğer insanlarla ve etraflarındaki dünyayla ilgili güçlük.

“O” – Takıntı ve tekrarlama: Takıntılı, tekrarlayan veya esnek olmayan davranış.

“S” – Konuşma gecikmeleri: Hem sözlü hem de sözsüz olarak iletişim kurma zorluğu.

Ulusal Otizm Derneği Başkanı Wendy Fournier“Otizm belirtileri tür ve ciddiyet bakımından geniş çapta değişiyor. Erken tespit uzun vadeli sonuçları iyileştirmenin anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Autism SOS ile hedefimiz; ebeveynlerin erken uyarı işaretlerini tespit etmelerine yardımcı olmak ve böylece müdahaleyi olabildiğince erken taramak ve başlatmak.” açıklamasında bulundu.

Neon Genel Müdürü Kevin McHale ise kampanya hakkında şunları söyledi: “Kampanya fikri; otizmli bir çocuğu olan ekip üyemizin kişisel deneyiminden ve aynı sorunla karşı karşıya kalan diğer ailelere yardım etme arzusundan yola çıktı. Amacımız bu güçlü mesajı ailelere ve otizmin erken belirtilerini tanımakla mücadele eden kişilere ulaştırmak.”

Girişimi #AutismSOS etiketi ile takip edebilir ve daha fazla bilgi için AutismSOS.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.