Audi yeni reklamında otonom araçlara meydan okuyor

Sabah akşam yoğun trafiğe maruz kalanlar bu önermeye katılmayabilir ama bazıları için otomobil sürmenin keyfi hiçbir şeyde yok. Audi R8 Spyder için hazırladığı reklamında geleceği konu alıyor ve gelişen teknolojiyle birlikte insanların nasıl bir konfor içinde yaşadığını ortaya koyuyor. Ancak gelecek konfor kadar mutluluk getirmeyebiliyor. Audi yeni reklamında otonom araçlara meydan okuyor.

Otonom araçlar Audi R8 Spyder heyecanını yaşatmıyor.

Mart ayında Audi “Son nefes” reklamıyla kalp atışlarını hızlandırmış, ölmek üzere olan bir adamı RS 5 Coupe’nin sesiyle heyecanlandırıp hayata döndürmüştü. R8 Spyder reklamı da benzer bir tema üzerinden hazırlanmış ve yine geçmişte Audi ile yaşanan heyecanları merkeze almış.

Audi’nin yaşattığı heyecan hiçbir şeye benzemez

Orta yaşını geçmiş bir adam otonom aracına biniyor. Konforlu bir yolculuk deneyimi yaşarken geçmişine dalıp gidiyor. Aracın bilgisayarı “Nen var kuzum?” dediği zaman yaşlı adam “Bir zamanlar otomobil kullanmak sadece bir yerden bir yere götürülmek değildi” diye anlatmaya başlıyor. Henüz neredeyse bir çocukken, muhtemelen babasından anahtarı aşırıp kullandığı Audi, gençlik yıllarında hızla akarak kat ettiği yollar aklına geliyor. “Eskiden sürüş dediğimiz şey bir yere gitmek, yol boyunca bir şeyler hissetmekti” derken eve ulaşan adamın geçmişe dair özlemi devam ediyor. Bilgisayar, konforlu koltuğunda oturmuş olan adama “Biraz rahatlamalısın” diyor.

Sonra bilgisayarı şaşırtan bir şey oluyor. “Belki de problem tam olarak bu” diyen David çayını fırlatıp kaçıyor. Eski heyecanları yeniden yaşamak için 2018 model R8 Spyder V10’una atlayıp gaza basıyor. Elbette geleceğin dünyasında trafik sıkışıklığı diye bir şey yok. David bomboş yollarda süzülürken Audi “Gelişim, her anın tadını çıkarmaktır” diyor. Bu sahnelere Vanilla Fudge’ın “You keep me hangin’ on” yorumu eşlik ediyor.

Reklam filminin yaratıcısı Venables Bell & Partners

Tüm bunlar olurken elbette Audi de otonom araçlara yatırım yapıyor. Ancak Audi Amerika’nın başkan yardımcısı Loren Angelo, tamamen otonom araçlara geçseler bile iletişimlerinde sürücüyü ortadan kaldırmayacaklarının altını çiziyor. “Bu bizim marka konumlandırmamızın bir parçası,” diyen Angelo, “Çünkü markamızı sevenler otomobil kullanmayı seviyorlar” yorumunu yapıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.