Audi A6

Lift Content Factory Kurucusu Ömer Erdem, Doğuş Otomotiv davetlisi olarak Porto’da Audi A6 için yaptığı ziyareti anlattı.

Tamamen yenilenen sekizinci nesil yeni Audi A6, tüm motor seçeneklerinde sunulan hibrit teknolojisi, sürüş güvenliğini daha da artıran ve yenilenen sürüş sistemleri ile bu yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

Porto’da uluslararası basın lansmanı yapılan yeni Audi A6’nın benim için ilginç bir yönü vardı. Yıllardır Audi lansmanlarında saatler süren nostaljik otomobil, özellikle motor sporları üzerine sohbetler yaptığımız sevgili dostum Gino Bottaro bu kez yerini, Seat Cup ve Mitsubishi Evo Cup’ta dişe diş mücadele verdiğim (daha hızlıydım) Retro otomobil zevklerimiz neredeyse birebir aynı olan, VW Ticari araçlar eski genel müdürü sevgili dostum Kerem Güven’e bırakmıştı. Sene başında Doğuş Otomotiv bünyesinde yapılan organizasyon değişikliğinden sonra Gino ve Kerem’in yeni görevlerinde de çok başarılı olacaklarına eminim. Ancak benim alışmam aynı derecede kolay olmadı. İki değerli yöneticiye yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Yeni markaları ile ilk lansmanlarında birlikte olmak benim için büyük gurur. Bunun bir de sevgili Vedat Uygun tarafı var, onu da Autocar’ın Haziran sayısında yer alan Touareg yazısında bulabilirsiniz.

Artık iyi otomobil yok, mükemmel otomobiller var

Yeni otomobillerle ilgili yorum yapmak, özellikle eleştirel yorumlarda bulunmak çok zorlaştı. Otomotiv teknolojisinin geldiği nokta neredeyse üretilen her otomobilin standartlarını özellikle üst ve premium segmentteki otomobillerde çok yüksek bir noktaya taşıdı. Artık kötü ya da averaj otomobil neredeyse yok. Markalar üretim ve Ar-Ge çalışmalarında çok daha farklı ayrışma noktalarına konsantre olmaya başladılar. Fren, aktarma organları, araç içi donanımlar, güvenlik, yakıt tasarrufu gibi kavramlar geçmişte kalan klişelerden ibaret. Üretim teknolojilerindeki baş döndürücü yenilikler, yüksek teknoloji, yazılım ve dijitalizasyon, ortak platform stratejileri, farklı markaları bir arada bulunduran büyük grupların konsolide gelecek tasarımları büyük kolaylıkların ve sinerjinin yanında rekabet açısından da acımasız bir dönemi de beraberinde getirdi. İyi olmak yetmiyor artık, mükemmel olmak şart. Peki bu acımasız rekabet ortamında markalar nasıl farklılaşacak? Yakın gelecekte hybrid ve tümüyle elektrikli otomobillerin de gelişimini dikkate alırsak, satış sonrası hizmetlerdeki gelir beklentileri de neredeyse tamamen ortadan kalkacağı için otomotiv şirketleri için üretimde konsolidasyon, ek gelir kaynakları (aplikasyon, IoT gelirleri, tekstil, telekom, teknoloji sektörlerinden farklı markalarla iş birlikleri vb.) ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

İşte tam bu ortamda lansmanına katılma şansı bulduğum yeni A6’da tam olarak bu yeni dünyanın dinamiklerine göre tasarlanmış. Geçtiğimiz yıl Barcelona’da düzenlenen Audi Summit’de gelecekteki otomobillerin nasıl olacağı pazarlama mantığı ve stratejilerdeki değişiklikleri, yüksek teknoloji ve dijital yeniliklerin Audi’nin geleceğini nasıl etkileyeceğini en tepe yöneticilerden dinledikten sonra yeni modellere ne şekilde yansıdığını hele de gündelik hayatımda bir önceki jenerasyon A6 kullandığım için yeni A6 ile kıyaslama şansım daha kolay oldu.

Tasarım ve dış görünüş; “Çok daha vahşi ve kışkırtıcı”

Çizgiler keskinleşmiş ve önceki modellerdeki nispeten düz satıhlar, daha mütevazi ızgaralar ve hava girişleri yerini S versiyonlardaki agresif ve maskülen tasarımlı unsurlara bırakmış ve sonuç olarak çok daha kışkırtıcı. Evet, bu otomobil ‘business’ mantığı ile üretilmiş olabilir ama fazlasıyla sportif görünüme de sahip.

İç mekan ve yeni fütüristik konsol; “Tek kelime ile müthiş”

Eski A6 ile ilgili bütün bildiklerinizi unutun. Eskiye dair hiç ama hiçbir şey yok, tamamı ile dijital tasarım unsurlarını ‘gelecek şimdi’ mottosuyla meydan okurcasına birleştiren yenilikçi bir kokpit. Konsol demek bile çok geleneksel kalıyor. Kullanım ergonomisi, gündelik hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen akıllı telefon-tablet kullanım alışkanlıkları, parmak hareketleri ile uzaktan ve ekrandan menülere erişim, yenilenen MMI, multi medya arayüzü sayesinde aracın tüm fonksiyonlarına kolay erişim, özellikle benim gibi eski sisteme alışık olanlara ilk bakışta kullanması karmaşık gibi gözükse de, çok etkileyici.

Motorlar

Yeni Audi A6, ilk etapta 3.0 TDI motor seçeneği ile pazara sunulacak. A6’da kullanılan 286 hp gücündeki dizel motor ise (ortalama yakıt tüketimi 5,8 – 5,5 litre/100 km, CO2 emisyonu 150 – 142 g/km) krank miline 620 Nm tork aktarıyor. 3.0 TDI motorda sekiz ileri tiptronic şanzıman yer alıyor. 3.0 TDI motorda quattro dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak bulunuyor. Tiptronic şanzımanda kendinden kilitlenen merkezi diferansiyel yer alıyor. Vites geçişleri ise tümüyle otomatik.

Sürüş, süspansiyon ve güvenlik sistemleri

Yeni A6’daki en çarpıcı yenilik “four wheel steering system” (dinamik tüm tekerlerden yönlendirme sistemi) olarak dikkatimi çekti. Bu sistem hem manevra kabiliyetini artırıyor hem de dar alanlarda dönüş çapını oldukça azaltıyor. Ama daha önemlisi ise yüksek sürat ve keskin virajlarda çok daha dengeli ve stabil bir performans sergiliyor. Hem ben hem de sevgili Kerem, Porto’nun oldukça dar ve keskin virajlı yollarında otomobilin limitlerini zorlasak da en ufak bir savrulma yaşamadık.

Otomobilin özelliklerini ve yeniliklerini anlatmakla bitmez, neredeyse tümüyle yenilenmiş A6, şüphesiz segmentinin en önemli oyuncularından biri olmaya devam edecek ve bununla da kalmayarak sağladığı yeniliklerle çıtayı da oldukça yükseğe taşıyarak rekabette büyük bir avantaj elde etmişe benziyor. Otomobilin özellikle ülkemizdeki hedef kitlesi ağırlıklı üst düzey yöneticiler, bürokratlar, şirket sahipleri, makam şoförü ihtiyacı olan diğer yöneticiler gibi gözükse de, konforu seven ama aynı zamanda sportif yönü kuvvetli, uzun seyahatlerden hoşlanan, kış sporlarını seven farklı profildeki kullanıcıları için de sunduğu özellikler ve tasarımı sebebiyle büyük ilgi göreceğini tahmin ediyorum. Tek eleştirim jant seçimine olacak, bu güzel tasarımın en önemli tamamlayıcı unsuru olan jantlar daha özenle seçilebilirdi.

Yeni Audi A6’nın lansmanı için seçilen parkur, konakladığımız otel, hazırlıklar ve bize yardımcı olan ekipler gerçekten çok titiz bir hazırlığı gösteriyordu, yine kusursuz bir Audi organizasyonuna katılmak çok keyifliydi. Sevgili Kerem’in yeni görevi sonrası ilk lansmanında birlikte olabilmek ayrı bir mutluluk, hem teşekkür ediyor hem de başarılarının devamını diliyorum.

Dikkat çeken özellikleriyle Yeni Audi A6 Sedan

İşletim sistemi

 • Yeni dokunmatik MMI işletim sistemi ve ekran konsepti: Sesli ve titreşimli uyarılar ile akıllı metin girişi
 • Araç içi ve online arama sağlayan doğal dil ses kontrolü
 • Direksiyon üzerinden kontrolü sağlanan isteğe bağlı alınabilen Full HD (1.920 x 720 piksel) Audi sanal kokpiti; göz hizası göstergesi de seçenek olarak sunuluyor.
 • Yediye kadar farklı profil için kişiselleştirilebilen 400 fonksiyon

Bilgi-eğlence sistemi

 • Standart MMI navigasyon; isteğe bağlı alınabilen 10 inçlik ekrana sahip birinci sınıf MMI navigasyon plus
 • Sürücü tercihine göre kendini geliştiren navigasyon
 • HERE desteği ile online yol oluşturma, ücretsiz güncellemeler
 • İsteğe bağlı alınabilen ve arka kısım için de sunulan Bang & Olufsen 3D İleri Ses Sistemi
 • Aramalarda kolaylık sağlayan Audi Phone Box gibi diğer opsiyonlar

Sürücü destek sistemleri

 • Üç paket halinde sunulan ve bünyesinde kavşak asistanı, verimlilik asistanı ve uyarlanabilir sürüş asistanı gibi yeni sistemler barındıran 39’a kadar farklı sürücü destek sistemi
 • Merkezi sürücü asistan kontrolöründe (zFAS) lazer tarayıcı içeren ve tüm verileri kalıcı olarak birleştiren geniş kapsamlı sensör seti

Geniş tabanlı elektrifikasyon

 • 48V elektrik sistemi ile donatılmış V6 motorlar
 • MHEV teknolojisi, aracın motor kapalıyken de ilerlemesine, yüksek geri kazanım gücü ve daha geniş bir dur/kalk fonksiyonu sağlarken müşteriye de 100 kilometrede 0,7 litre yakıt tasarrufu imkanı sunuyor.

Gövde ve iç mekan

 • Bir önceki modele göre 21 mm daha uzun iç mekan ve arka koltukta 12 mm daha fazla diz mesafesi
 • 530 litrelik daha geniş yükleme alanında sahip bagaj, tekme hareketiyle açılabilen sensörlü elektrik bagaj kapağı
 • Yüksek performanslı aeroakustik ve aerodinamik özellikler, bir sonraki modelde 0,24’lük direnç katsayısı
 • Yeni geliştirilen koltuklar: İsteğe bağlı alınabilen spor koltuklar, süper spor koltuklar veya kişiselleştirilmiş şekilli koltuklar
 • Geniş panoramik açılır cam tavan ile iyonizer ve koku özelliği bulunan hava kalite paketi

Süspansiyon

 • Audi Drive Select modlarında daha fazla seçenek: Yüksek konfor, stabilite ve daha sportif karakter
 • İsteğe bağlı alınabilen ön aks için dinamik tüm tekerlerden yönlendirme sistemi ve aynı/zıt yönde dönen arka tekerlekler
 • Spor süspansiyonu, sönümleme kontrollü süspansiyon ve uyarlanabilir havalı süspansiyon seçenek olarak sunuluyor
 • Ayarlanabilir donanımların ağ üzerinden kontrolünü sağlayan elektronik şasi platformu (ECP), çeşitli sürüş modları sunan Audi Drive Select

Çekiş sistemi

 • Dizel motor, 210 kW,  620 Nm torktan güç çıkışı (100 km’de kombine yakıt tüketimi: 5,8 – 5,5 *; g / km cinsinden kombine CO2 emisyonları: 150 – 142 *)
 • Çevik güç gelişimi, yüksek verimlilik ve üstün incelik
 • İsteğe bağlı alınabilen spor diferansiyeli ile sunulan sekiz vitesli tiptronic V6 TDI

Dış tasarım ve aydınlatma

 • Gergin çatı hattı ve kısa çıkıntılar ile teknik ve zarif tasarım
 • Alçak ve geniş tek çerçeveli ızgara, güçlü hatlara sahip hava girişleri
 • lBir önceki modele göre biraz daha büyük boyutlara sahip: +7 mm ile 4.939 mm; aks mesafesi: + 12 mm ile 2.924 mm; genişlik: +12 mm ile 1.886 mm, yükseklik: +2 mm ile 1.457 mm
 • İsteğe bağlı alınabilen yüksek çözünürlüklü uzun hüzme sunan HD Matrix LED farlar, ön ve arka farlarda dinamik ışık sıralaması

İç tasarım, renkler ve malzemeler

 • Sade tasarıma sahip iç mekan, design ve işletim konseptinin birleşimi
 • Opsiyon olarak sunulan 10,1 inçlik entegre ekran, az sayıda düğme ve kontrol
 • İç mekan için konturlu ambiyans aydınlatma
 • Geniş sofistike malzeme yelpazesi, yeni renk seçenekleri, birinci sınıf donanım olarak Audi Design Selection ve S Line spor paketi

Ömer Erdem
Lift Content Factory Kurucusu

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.