Site icon Campaign Türkiye

Ateş İlyas Başsoy: “Bu ülkenin krizsiz bir yılı geçmedi”

Fayda Ajans Başkanı ve yazar Ateş İlyas Başsoy, ekonomik durgunluk dönemlerinin reklam yatırımları ve yaratıcılıkla ilişkisini yorumladı.

30 yıldır reklam dünyası içindeyim, kriz dönemi olmayan hiçbir dönem görmedim. Sadece anayasa kitapçığının atıldığı bir dönem koyu bir kriz olmuştu ama onun haricinde, bu ülkenin krizsiz bir yılı geçmedi. Şu anda da havada dolaşan bir anayasa kitapçığı olmadığına göre, alıştığımız kronik krizden daha farklı bir kriz görmüyorum.

Reklam harcamalarını gözünüzde büyütmeyin

Dost acı günde belli olur. Ekonomik kriz günlerinde sağlam duran ve halka olumlu duygular gönderen markalar uzun vadede kazançlı çıkarlar. Reklam harcamalarını gözünüzde büyütmeyin. Ortalama bir firma, gerçek büyüklüğünün binde birini bile yıllık reklam bütçesi yapmaz. Ekonomik kriz dönemlerinde sorumluluk alan markalar, orta vadede daha az harcamayla daha fazla saygı kazanırlar. Tarih bunun örnekleriyle dolu. Satış kampanyası elbette yapılmalı ama eğer gerçek bir kriz varsa, bu handikap markalar için olumlu imaj yaratma fırsatıdır aynı zamanda.

Kriz dönemlerinde bazı reklam ajansları batıyor. Bazı reklam ajansları battığı için bazı reklam ajansları da personel azaltıyor ve maaşları geri çekiyor. Reklam bir abartı sanatı olduğu için, ekonomik bir meltem esintisi ajans çalışanlarına fırtına olarak yansıyor.

Bu sene kimse iPhone’unu yenilemesin

Hayatımın en yaratıcı dönemi 2001 ekonomik kriz dönemiydi. Bu dönemde genç insanlarla toplantılar yapmış, ülkeyi gezmiş ve memleketin kaderini değiştiren ama reklam dünyasında pek önemsenmeyen muazzam büyüklükteki “D segmenti”yle bir arada olmuştum. Genç reklamcılara da tavsiyem, Twitter’ı hemen, diğerlerini yavaş yavaş terk edip ülkelerini, insanlarını tanımaya çalışmaları. Kriz zamanları işsiz de geçse, büyük bir fırsattır. Bu sene kimse iPhone’unu yenilemesin ama Giresun dağlarında, Şanlıurfa köylerinde, hiçbiri olmazsa sosyetik olmayan “öteki” Arnavutköy’ün sokaklarında bir gezi mutlaka yapılsın.

 

“Ateş İlyas Başsoy: ‘Bu ülkenin krizsiz bir yılı geçmedi'” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version