Site icon Campaign Türkiye

Aşı pasaportları etkinlik sektörü için ne ifade ediyor?

Happy people having fun at rock concert flat vector illustration. Open festival at fresh air. Musicians playing music at park. Lifestyle, music and entertainment concept.

Fayola Douglas aşı pasaportlarının marka deneyimi sektörü için faydalı olup olmayacağı hakkındaki fikirleri bir araya getirdi.

Festival biletleri şu anda çerez gibi satılıyor ancak 21 Haziran’a yaklaştığımızda (sosyal mesafenin sonunu görebildiğimizde), tüm şekil ve ebatlardaki etkinliklerin yapılacağı yerlerde gelişmiş önlemlere ihtiyaç duyulup duyulmayacağı hâlâ bilinmiyor.

Geçen hafta Stone Roses’ın eski solisti Ian Brown, aşı hakkındaki görüşleri nedeniyle Eylül ayında Warrington’daki Neighbourhood Weekender’da planlanan bir performanstan çekildi.

Twitter’a şunları yazdı: “NHBD Hafta Sonu Festivali’nde cumartesi gecesi planlanan sahne şovum gerçekleşmeyecek! Giriş şartı olarak aşı olunduğuna dair belgeyi kabul etmiyorum. Para iadesi geçerli!”

Festival ve etkinlik organizatörlerine aşı kanıtıyla ilgili resmi bir bildiri yayınlanmadı ancak bu durum değerlendiriliyor. Hükümet, yol haritasında “Covid sertifikası” ve “gelişmiş testler” olduğunu söyledi.

Bu, şu anda giriş koşullarının nasıl olacağı konusunda bazı belirsizlikler olduğu anlamına geliyor. Hükümet tarafından zorunlu kılınan önlemler veya etkinliğe göre değişen gelişmiş güvenlik önlemleri olabilir.

Öyleyse “aşı pasaportları” marka deneyimi sektörü için yararlı bir araç olur mu?

Andrew Casher

Kurucu ve CEO, Hyperactive

Aşı pasaportlarının mutlaka olması gerekir çünkü onlar marka deneyimlerine tekrar hızlı bir şekilde dönmek için en iyi seçeneğimiz. Başbakanın yol haritası duyurusundan bu yana, iki alandaki ilerleme sayesinde nihayet bir umut ışığı görebiliyoruz: Uzun, katı ve etkili bir karantina ile hızlı ve verimli bir aşı uygulaması. Bu tip önlemlerle bu salgını geride bırakabileceğimize dair bir inanç oluşabilir ancak yeterli önlemler alınmazsa tekrar artış riski var. Yetkililerin güvenilir bir çözüme yatırım yapma konusunda kararlı ve hızlı olmaları gerekir.

Aşı pasaportları, etkinlik organizatörlerine ve katılımcılara koruma sağlamanın ve pazarlamacıların canlı marka deneyimlerine makul bir şekilde yatırım yapmayı düşünmeleri için güven oluşturmanın tek yolu. Etkinlikleri onlarsız yapabiliriz, lateral flow test ile riski azaltabiliriz fakat bunların yanlış ve kusurlu olduğu kanıtlandı. Öyleyse bu bölümü doğru yapalım, belirsizliği ortadan kaldıralım ve bildiğimiz yöntemlere geri dönelim.

Richie Gage

Üretim Müdürü, Amplify

Evet, çünkü aksi belirtilmediği sürece etkinliklerin devam etmesine izin verecek bir yol bulmamız gerekiyor. Hiçbir etkinlik organizatörü, personelin veya misafirlerin sağlığı konusunda asla risk almayacaktır. Bu nedenle aşı pasaportları, etkinliklere daha hızlı geri dönüş yapılabileceği anlamına geliyorsa keşfetmeye değer olmalı.

Ancak olumsuz yanı, aşıyı istemeyen veya yaptıramayanların giriş için uygun olmaması. Bunun alternatifi, Covid testi kullanılabilirliğine ve doğruluğuna tam anlamıyla güvenmek olabilir ki bu da yeterince etkili olmayacağı için riski artırabilir.

Bu aşamada aşıların etkinlik pazarında ikinci bir daralmayı tamamen önleyip önleyemeyeceğine dair bilinmeyenler varken nisan ayı ve sonrasında Birleşik Krallık’ın önerilen pilot etkinliklerinde içimizin rahat olması için pasaportları dikkate almamız gerekecek. 

Luci Beaufort-Dysart

Yönetmen, Hyphen

Evet. Sanırım bir ağ kurma (networking) etkinliğinde tesadüfen biriyle karşılaşmaktan ya da bir festivalde çılgınca dans etmekten daha iyi bir his yoktur. Bu unsurlar, etkinliğin kendisi kadar deneyimin de bir parçası. Bu yüzden evet, aşı pasaportlarının sektör için faydalı olacağına inanıyorum. Çünkü sektöre yeniden can veren her şey kesinlikle iyidir. Bazı insanlar yeniden “buluşmak” ve küçük veya büyük gruplar halinde birlikte olmak konusunda gerçekten endişeli olabilirler. Bu nedenle katılan herkesin aşı olduğu “güvenli” bir etkinliğe gideceğinizi bilmek, kesinlikle markalar ve katılımcılar arasında güvenin yeniden inşa edilmesine yardımcı olabilir. Bazı ülkeler, iş için yapılan etkinliklerin seyahati zorunlu kılması, öngörülebilir gelecek için norm ve standart pratiği haline gelebilir. Ayrıca, aşı olup olmayacağından emin olmayanları da olumlu yönde teşvik edebilir.

Chris Dawson

Kurucu, Ted Experience ve Ted Staffing

İnsanlık üzerindeki etkisini bir bütün olarak düşünmeden soruyu cevaplamak zor. Aşı pasaportları, sektörümüzün yeniden canlanmasına izin verebilir. Ancak bu durum hükümetin otoritesini güçlendirerek özgürlüklerin ve mahremiyetin kaybedilmesi açısından tehlikeli bir emsal oluşturabilir.

Covid-19 nedeniyle ciddi risk altında olan yaş grubunun yakında aşılanacağını ve 69 yaşın altındaki insanlar için hayatta kalma oranlarının yaklaşık %99,5 olduğunu düşünürsek, bu tür müdahaleci yasalar için mantıklı bir argüman ortaya koymak zor. Benim kişisel görüşüm; insanların seyahat etmelerine veya etkinliklere girmelerine izin veren bir çözüm olan elektronik aşı pasaportlarına karşı direnmemiz gerektiği. Çünkü böyle bir platform kurulduğunda muhtemelen kötüye kullanılır. Açık hava festivallerine özel olarak geçen yaz gösterilerden kaynaklanan herhangi bir vaka oluşmamasından da anlaşılacağı üzere, virüsün açık havada bulaşma ihtimalinin düşük olduğunu dikkate almalıyız. Bu nedenle festival etkinlikleri için aşı pasaportları, gerektiğinden fazla çaba göstermek gibi görünüyor. Mantıklı ama pratik olarak zorlayıcı olan şey, Covid-pozitif insanların festival alanlarına girmelerini önlemek için girişten önce test yapmaktır.

Amelia Shepherd

Genel müdür, Tro

Dürüst olmak gerekirse bunu cevaplamak için henüz çok erken. Önümüzdeki birkaç ay boyunca diğer ülkelerdeki verileri, hükümet önlemlerini ve pilot çalışmaları yakından takip edeceğiz.

Oluşturduğumuz etkinliklerin Covid açısından güvenli olmasını sağlamayı ve önceden yapılan testin negatif olmasının kanıtı gibi önlemlerden yana olduğumuzu taahhüt ediyoruz. Yani aşı pasaportlarının iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz çünkü bunların ayrımcı ve insanları kutuplaştırma potansiyeline sahip olacağına dair endişelerimiz var.

Dax Callner

Strateji müdürü, Smyle

Evet, aşı pasaportları marka deneyimi sektörü için faydalı araçlar olacaktır.

Ancak ayrıntılar önemli. Aşı pasaportları tek başına marka deneyimi katılımcılarının güvende olmalarını (ve hissetmelerini) sağlamak için yeterli olmayacaktır.

Pasaport kavramı ile birlikte önemli sorular ortaya çıkıyor: Bunların geçerliliğini nasıl ve kim garanti edebilecek? Pasaportlara erişimi olmayan kitlelere (diğer ülkelerde ikamet edenler gibi) nasıl hitap edebiliriz?

Son olarak aşıların virüse karşı etkili oldukları gerçeği var fakat virüs bulaşmasına karşı korumayı garanti edemezler.

Bu nedenle pasaportların test stratejileri, temas takibi, yeterli sosyal mesafe, havalandırma, hijyen faktörleri ve daha fazlasıyla birlikte bütünsel bir yaklaşımın parçaları olması gerekir. Bu virüsün kısa süre içerisinde tamamen ortadan kalkması pek olası değil ancak insanların katılabileceği harika etkinliklerin yakında mümkün olacağına inanıyoruz.

Fayola Douglas

Campaign Senior Reporter

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version