artwork

Ascential ikiye bölünüyor, Philip Thomas CEO olacak

2 ay önce

0

Cannes Lions‘ın İngiliz sahibi Ascential, yatırımcılarına ikiye bölünmeyi ve dijital ticaret işini ABD’de listelenen ayrı bir şirkete dönüştürmeyi planladığını aktardı.

Ascential’ı 2016 yılında İngiltere borsasında piyasaya süren ve uzun süredir görev yapan CEO Duncan Painter, dijital ticaret işinin CEO’su olacak. Ascential Başkanı Scott Forbes da dijital ticaret işinin başkanı olmak için harekete geçecek.

Halihazırda Ascential Intelligence and Events CEO’su olarak Cannes Lions’ı yöneten Philip Thomas, Painter’ın yerini alacak ve Ascential’ın CEO’su olacak.

Şu anda Ascential’ın kıdemli bağımsız yöneticisi ve Interbrand’in eski başkanı olan Rita Clifton, Ascential’ın başkanı olarak Forbes’un yerini alacak. Tüm bunlara ek olarak Ascential, dijital trendler işi olan WGSN’i satışa çıkarmayı planlıyor.

Nisan 2022’de başlayan stratejik bir denetimin sonucunda Ascential’ın yeniden yapılandırılması ve bölünmesi kararı alındı. Genellikle bir şirket böyle bir süreçten geçerken varlıklarının bir kısmını veya tamamını satmayı düşünür.

Yönetim kurulu, varlıklarını “birbirine bağlı işlemler dizisi” olarak adlandırdığı, “her işletmeyi bağımsız olarak takip etmek ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmek için daha iyi konumlandırırken aynı zamanda hissedarlar için en iyi yakın ve uzun vadeli değerleri göz önünde bulundururken” bölünmenin mantıklı olduğunu söyledi.

Ascential, teklifinin bir dizi avantajını sıraladı:

  • WGSN satış gelirlerinin önemli bir kısmının hissedarlara iade edilmesini sağlamak;
  • Grubun tüm işletmeleri için büyüme sermayesi sağlamak;
  • Yetenekleri çekmek ve korumak için dijital ticarete daha çok yoğunlaşmak, M&A için kendi para birimine sahip olmak ve nihai olarak artımlı sermaye havuzlarının açılması.

Ascential’ın hisseleri bu haber üzerine %20’den fazla arttı.

Kariyeri 1990’lar ve 2000’lerde İngiltere medyasının en büyük isimlerinden biri olan yayıncılık ve radyo grubu Emap’in zamanlarına dayanan Thomas, Birleşik Krallık’ta ve küresel reklamcılıkta bilinen biridir. Gazeteciliğe Empire’da editör ve ardından FHM’nin genel müdürü olarak başlamıştı.

Painter, yayın varlıklarının çoğunu elden çıkararak ve özellikle dijital ticarette büyüyerek Ascential’ı yeniden şekillendirdi.

Ascential, hissedarlarına yaptığı bir güncellemede, 2022 gelirinin ve kârının tüm iş segmentlerinde “pazar beklentileri aralığının en üst sınırının ötesinde” olduğunu ekledi.

Ascential ayrıca, Campaign’in sahibi Haymarket ile ortak girişimde Asya’nın önde gelen reklam ödülleri olan Spikes’ın da sahibidir.

 

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...