Data ve yaratıcılığın önemi artacak

Ülkemizde de DOOH yatırımları artmaya başladı ancak henüz yeterli seviyeye ulaşmış değil. Kısa bir süre sonra özellikle İstanbul’un OOH ünitelerinin önemli bir bölümünün dijitalleşmesi bekleniyor.

OOH’daki dijitalleşme ile birlikte lokasyon kullanımı yaygın hale gelecek. Farklı zaman aralıklarında değiştirilebilir dinamik içerikler oluşturulacak, kampanyada farklı içerikler kullanmak, kampanyanın etkisini artıracaktır.

Dijital teknoloji, kucaklayan teknolojidir. Fiziksel alanlarda insanlarla bağlantı kurmak için OOH’u kullanmanın yolunu değiştiren yeni ve gelişmekte olan birçok teknoloji var ve bu da OOH’da tüketici ile iletişime geçme olasılıklarını genişletmekte. Mobil uygulamalar ile entegrasyon artacak. Dinamik programlama sayesinde bir lokasyonda saatlik insan trafiğinden, hava durumuna kadar gerçek zamanlı içerik yayınlama imkanları artacak, markalar hedef kitlelerini doğru analiz edebilmek adına data toplamak için daha çok yatırım yapacaklar. Datalar toplanırken, lokasyon verilerinden de faydalanılacak.

Reklam yapmak, sadece reklam değeri taşımayacak. O şehirde yaşayanlara fayda sağlayacak teknolojiler, otobüs durakları gibi insanların yoğunlukla bulunduğu noktalarda mecraların desteği ile konumlandırılacak ve insanlara fayda sunacak. Örneğin; hava durumu gösterimi, ücretsiz ultra hızlı Wi-Fi hizmeti, şarj noktası, şehrin haritası gibi…

Yeni iş hacimleri, ROI’nin artmasına faydada bulunacak.

Örneğin; Black Friday gününde teknoloji marketi, lokasyon ve satış verilerini kullanarak, en çok satan ürünlerini gerçek zamanlı olarak dijital ekranlarda gösterecek, satış odaklı bir içerik sunabilecektir.

İçerik, atılım yapacak! Tüketicilere, ürünün özelliklerini açıklamaktansa içerik göstermek, o ürünün değerini artıracak ve daha güçlü ve unutulmayacak bir yoldan ürün ile tüketici arasında bağ kurulacak. Yararlı ve yaratıcı içerikle marka ile tüketici arasında duygusal bir bağ kurulabilecektir.

Bunlar bir öngörü değil, dijitalleşmesi tamamlanmış İngiltere ve ABD’deki Posterscope ofislerinin gerçekleştirdiği çalışmaların sonuçlarıdır.

Şimdi sıra ülkemizde ve OOH adına çok büyük bir başlangıç..

 

Çetin Demirtaş

ARVAK Üyesi

Posterscope Türkiye  / MD

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Aralık 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.