Armut.com’dan yurt dışı hamlesi

Ev hizmetleri alanında faaliyet gösteren Armut.com, 2016 yılında aldığı 812.669 hizmet talebiyle %200 büyüdüğünü açıkladı.

Aylık 8 milyonu aşan sayfa ziyareti, 60 kişiyi aşan ekibi ve %70 büyüyen 137.828 hizmet vereniyle, ev hizmetleri alanında hizmet almak isteyen 17 milyon tüketiciye dokunan, Armut.com hizmetlerini 8 ülkeye açarak büyümesini dünya çapında sürdürmeyi hedefliyor.

– Siteye en çok talep sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den gelirken, bu illeri Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Konya, Eskişehir ve Mersin takip etti. En çok talep gelen ilk üç kategori, nakliyat, ev temizliği ve boya badana oldu. Bu sene taleplerinin en çok arttığı kategoriler arasına koltuk döşeme, butik pasta ve kurabiye talepleri de girdi.

– Armut’un İstanbul’da uyguladığı “anında rezervasyon” temizlik modeli, artan talepler ile 2 kat büyüme yakaladı. İstanbul’da anında rezervasyon ile en çok Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Üsküdar ve Maltepe ilçelerinde temizlik yapıldı.

87 milyon sayfa gösterimine ulaşan Armut.com, hem tüketici hem de hizmet veren ihtiyaçları için mobil uygulamalarını çıkarttı. Kullanıcılar ve hizmet verenler için ayrı olarak geliştirdiği mobil uygulamalar ile Armut, websitesine kıyasla iOS’ta %55, Android’de ise %14 daha çok kullanıldı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.