artwork

Arçelik ISO 50001 sertifikasını almaya hak kazandı

11 yıl önce

0

Yeşil ekonominin bir on yıldır gündemimizi işgal ettiğini göz önüne alırsak, şirketlerin enerji yönetimini ajandalarına almaları bir sürpriz değil. Hem kısıtlı kaynaklar hem de doğayı korumak söz konusu olunca bu konuda sürüdürülebilir politikalar üretebilmek önemli.

Bağımsız denetim firması BSI (British Standards Institution) sektörlerini ve faaliyetlerini göz önüne alarak, tüketilen enerjinin sürdürülebilir ve verimli bir şeklide kullanılmasını denetleyerek şirketlere  ISO 50001 sertifikası veriyor. Sertifika; enerji yönetimindeki mevcut ulusal ve yerel standartların üzerine inşa edilmiş en son uygulamaları temsil ediyor.

Türkiye’de Arçelik A.Ş., üretim ve yönetim faaliyetlerindeki enerji verimliliği uygulamalarıyla ISO 50001 sertifikasını almaya hak kazandı. 60’dan fazla ülkede verilen ISO 50001 sertifikasını, Türkiye’de hak eden ilk şirket oldu.

Sertifika, baz enerji tüketiminin anlaşılmasını sağlayacak süreçlerin uygulanmasında yardımcı oluyor. Aksiyon planlarını oluşturmada, tüketimi azaltmak için hedef belirlemede, enerji performansını geliştirecek iyileştirme fırsatlarını belirlemede şirketlere avantaj sağlıyor.