Site icon Campaign Türkiye

ARAŞTIRMA: Yeni normallerimiz ve içerik tüketimi

GroupM Türkiye, yaptığı araştırmalarla koronavirüs ile beraber değişen içerik tüketimimize, tercih ettiğimiz medya kanallarına ışık tutuyor.

Bu dönemin duygularımıza ve psikolojimize etkisi aslında en fazla konuşmamız gereken konulardan… Kontrol altına alamadığımız durumları kontrol altında tutma isteğimiz ve yaşadığımız olumsuz duyguları, can sıkıntısı durumunu azaltmanın en kolay ve en hızlı yöntemi ise medya.

Bu süreçte de tüketicilerin içerik ve medyadan beklentileri değişim içersine girdi. Twitter çok daha geniş bir kitlenin haber kaynağı oldu, akıllı cihazların hemen hemen hepsinde geçirdiğimiz süre ve ihtiyaç arttı, TV izleme sürelerinde ciddi artışlar gerçekleşti. (2019 Nisan ayı ile 2020 arasında %32 artış gözlemleniyor) TikTok günlük 7-9 milyon %80 arası aktif kullanıcı bandına ulaştı. Yeni medya tüketiminde bir devrim yaşanıyor diyebiliriz. Diğer taraftan yeni içeriklerin üretilememesi nostalji duygusunu tetikledi. Aşkı Memnu, 7 Numara, Perihan Abla televizyonda yayınlanmaya ve büyük ilgi görmeye başladı. Netflix içerikleri hakkında sosyal medyada konuşmaların Nisan ayında Mart ayına göre 3 kat daha fazla olduğunu gördük.

Türkiye’de de etkisini yoğun bir şekilde hissettiğimiz canlı yayınların inanılmaz yükselişine tanık oluyoruz. Anketimize katılanların %48’i daha fazla canlı yayın takip ettiğini belirtiyor. Diğer yandan %26’sı daha fazla e-ticarete yöneldiğini, %22’si ise mobil uygulamalar aracılığı ile daha fazla alışveriş yaptığını belirtiyor. Ve tabi ki bu da bizi yeni deneyimler konusuna getiriyor.

Görüntülü konuşma ihtiyacı ise özellikle Facebook Messenger’a olan ilgiyi arttırdı. Uygulamanın Mart ayında %37 oranında daha fazla kullanıldığı gözlemlenirken, bu oran Nisan ayında %46’ya yükseliyor.

Sosyal medya konuşma verilerine baktığımızda ise en fazla konuştuğumuz konular şu şekilde: Film, dizi, kitap tavsiyeleri, canlı yayınlar ve oyunlar olarak öne çıkıyor.

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version