iPhone SE tanıtımından öne çıkan 5 önemli bilgi

Apple genelde yeni iPhone’unu Mart ayında tanıtmazdı, onları Noel zamanına saklamayı yeğlerdi. Ama bu yıl marka bu geleneğini bozdu ve 4 inçlik yeni iPhone SE’yi, iPad Pro’nun daha küçük bir versiyonunu, iOS 9.3 yazılımını ve yeni nesil bir Apple Watch değil ama bu akıllı saatler için yeni kayış seçeneklerini tanıttı.

Yine bir “ucuz iPhone” denemesi

Apple en son piyasaya “ucuz bir iPhone” sürmeye karar verdiğinde – ki bu Türkiye’de yine bin TL üstü bir harcama anlamına geliyordu – renkli arkalıklarıyla 4 inçlik ‘eğlenceli’ iPhone 5C’yi tasarlamıştı.

Fakat Apple’ın standartlarıyla baktığımızda iPhone 5C pek de iyi bir iş çıkarmadı. Tim Cook, 2014’te ucuz iPhone’la ilgili talebin “beklediklerinden farklı olduğunu” kabul etti. Bunun için pek çok neden var ama en açık olanı en koyu Apple fanlarının bile standardın altında bir cihaz için yüzlerce dolar harcamak istememesiydi.

Marka şimdi de 6s’in yazılımını paylaşan iPhone SE ile yeni bir deneme yapıyor. Görünüşte yeni iPhone, 5 ve 5s’e benziyor, böylece ucuzcu tüketicilerin ucuz hissetmemeleri amaçlanıyor.

Yeni iPhone’un fiyatı 16GB için 399 dolardan başlıyor. iPhone 5C’nin ilk çıkış fiyatı ise 349 dolardı.

Apple’ın iPhone ve iOS pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Jozwiak tüketicilerin daha büyük iPhone’ları tercih ettiğini ama önemli ölçüde bir kitlenin de daha küçük cihazlar istediklerini belirtti ve “Pek çok tüketici için, Örneğin Çin’deki tüketicilerin çoğu için bu onların ilk iPhone’u” dedi.

Jozwiak ayrıca 2015’de Apple’ın 30 milyon 4 inçlik iPhone sattığını belirtti. Şirketin cihazı ilk kez sunduğunda bu rakama ulaşması iki buçuk yılını almıştı.

Şifreleme savaşı müşteri odaklı düşünmeleriyle alakalı

Açılış konuşması sırasında Apple CEO’su Tim Cook, şirketin FBI ile olan hukuk savaşına da değindi. Silikon Vadisi’nin ağır teknoloji şirketlerinin desteğiyle Apple, son dönemde Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin, FBI’ın San Bernardino suçlularından birinin kullandığı iPhone 5C’ye erişim sağlamak için gizli bir yazılım isteğine karşı savaşıyor.

Cook’tan, artan baskılara rağmen bu olayla ilgili geri adım atacağına dair hiçbir işaret gelmedi. CEO iPhone’ların “bizim bir uzantımız” olduğunu belirtti ve “iPhone’u sizin için, müşterilerimiz için yaptık ve bunun son derece kişisel bir cihaz olduğunu biliyoruz” dedi.

Cook sözlerine şöyle devam etti: “Millet olarak hükümetin verilerimiz ve özel hayatımız üzerinde ne kadar söz sahibi olması gerektiğine karar vermeliyiz. Tüm ülkeden, mesleklerden Amerikalıların bize gösterdiği destekten dolayı son derece onurlu ve minnettarım. Böyle bir durumda olmayı; kendi hükümetimizle kavgalı olmayı beklemiyorduk. Biz datanızı ve özel hayatınızın gizliliğini korumanıza yardım etme sorumluluğunu çok güçlü bir şekilde hissediyoruz. Bu hepimizi etkileyen bir sorun ve biz bu sorumluluktan kaytarmayacağız.”

Yeni bir Apple Watch yok

Etkinlikte SE’den önce ilk olarak Apple Watch sahne aldı. Markanın bir yıl önce satışa sunduğu akıllı saatin normalde bu zamanlarda yeni bir versiyonunun çıkması bekleniyordu ama Cook, bunun yerine saatler için tasarlanan yeni kayış seçeneklerini lanse etti.

En önemli gelişme ise Apple Watch’un fiyatının 299 dolara düşmüş olması oldu.

Cook’a göre Apple Watch akıllı saat pazarında global olarak en fazla satan saat.

Daha küçük bir iPad Pro

Etkinliğin son yıldızı 9.7 inç ekrana sahip iPad Pro modeli oldu. iPad Air 2’ye göre %25 daha parlak, %40 daha az yansıma yapan ekranla geliyor.

Apple’ın Küresel Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Schiller, neden daha küçük bir iPad Pro yaptıkları sorusuna şöyle cevap veriyor:

“9.7 tüm işlerinizi yapmanız için yeterince büyük ve yanınızda taşımanız için de yeterince küçük ve hafif. Yeni iPad Pro, PC’nin yerine geçen en iyi cihaz.”

9.7 inç iPad Pro gümüş, uzay grisi, altın ve yeni roze altın metalik renk seçeneklerine sahip ve 32 GB Wi-Fi modeli için 2.199 TL’den (KDV dahil) ve 32 GB Wi-Fi + Cellular modeli için 2.699 TL’den (KDV dahil) başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Her iki iPad Pro boyutu da 32 GB, 128 GB ve bir iOS aygıtında en yüksek kapasite olan yeni 256 GB kapasite seçenekleriyle sunulacak.

Apple 1 Nisan’da 40 yaşına giriyor! 

Marka yeni yaşını 40 saniyelik bir spotla kutluyor. Reklam filmine ve ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.