Apple, mağazaları için açtığı davayı kazandı

Apple mağazalarının tasarımının ve satış tekniklerinin taklit edilmesini önlemek için Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda açtığı tescil davasını kazandı. Karara göre Apple’ın parekende satış şekilleri tescillendi.

Dava, Apple’ın yine aynı konuda Almanya’da yaptığı tescil başvurusunun reddedilmesi üzerine Avrupa Birliği Adalet Divanı’na götürülmüştü.

Konu ile ilgili olarak açıklama, Apple adına çalışan HGF hukuk firması ortağı Lee Curtis‘ten geldi. Kararın bütün parekendeciler için önemli olduğunu ve tescillenen tasarımların markalara kendi özgün formatlarını yaratma imkanı tanıyıp bunlar üzerinde hak sahibi olma fırsatını verdiğini belirtti.

Adalet Divanı’nın kararına göre artık bütün parekende markalar mağaza tasarımlarını tescilleme imkanına sahipken bu kararın ülkelerin iç hukuk yollarıyla kısıtlanma ihtimali de var.

Curtis ayrıca Apple’ın mağaza tasarımlarının artık bilinir olmasının ve müşterilerin de bu konuda aynı görüşte olmalarının Adalet Divanı’nın kararında etkili olduğunu söyledi: “Apple mağaza tasarımlarının, markanın ilk zamanlarından bu yana özgün olduğunu söylenebilir. Bunu görmek için diğer markalarla karşılaştırabilir ya da insanların Apple mağazaları ve tasarımları hakkındaki genel düşüncesine bakabilirsiniz.”

Bu kararla birlikte Apple’ın markasını her alanda savunup korumaya çalıştığını anlamak mümkün. Apple, 2010 senesinde Amerika’daki en iyi mağazalarından birindeki üç boyutlu, renkli Apple logosunun tasarımı için bile tescil başvurusunda bulunmuştu.

Geçtiğimiz seneden itibaren şirket markanın tescili için uluslararası anlamda patent ve tescil başvurularında bulunmuş ancak Almanya’nın Apple’ın başvurusunu reddetmesi üzerine dava Avrupa Birliği Adalet Divanı’na taşınmıştı.

Curtis konuyla ilgili olarak, “Kararı vermek tamamen Alman mahkemelerinin elinde olsa da söylemeliyim ki Apple’ın özgün bir tasarımı ve düzeni var.” dedi.

“Sokakta çevirdiğiniz bir insana sorduğunuzda çoğu Apple mağazasını kendine özgün görünüşünden ayırt edebilir. Bu yüzden tescilli bir marka olarak hareket etmek daha kolaylaştırılmalı ve korunmalı. Alman mahkemelerinin de asıl mesele olarak gördükleri şey bu.”

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.