Apple “iklim değişikliği ile mücade etmeye” söz verdi

Kurumsal faaliyetlerini karbon nötr haline getirme hedefine Nisan 2020 itibarıyla ulaşan Apple, 2030 hedeflerini yeni yayınladığı reklam filmiyle duyurdu. Apple, 2030’a kadar tedarik zincirinde ve ürünlerinde yüzde 100 karbon nötr olma taahhüdünde bulundu.

Apple’ın 10 yıllık yol haritası aşağıdakiler gibi bir dizi yenilikçi önlemle emisyonları azaltacak:
Düşük karbonlu ürün tasarımı: Apple, ürünlerde düşük karbon içeriğine sahip ve geri dönüştürülmüş materyallerin kullanımını artırmaya, ürün geri dönüşümü alanında inovasyon yaratmaya ve olabildiğince enerji tasarruflu ürünler tasarlamaya devam edecek.
 • Apple’ın geri dönüşüm alanındaki en yeni inovasyonu olan, şirketin “Dave” adını verdiği robot, iPhone’daki Taptic Engine’i demonte ederek nadir bulunan toprak mıknatısları ve tungsten gibi temel materyalleri daha iyi bir şekilde geri kazandırırken çeliğin de geri kazanılmasına imkan veriyor. Bu robot, “Daisy” adlı iPhone demontaj robotları serisinin bir sonraki adımını temsil ediyor.
 • Şirketin Austin, Teksas’ta bulunan ve yenilikçi elektronik aygıt geri dönüştürme teknolojisine odaklanan Malzeme Geri Kazanım Laboratuvarı, şimdi Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte mühendislik çözümlerini daha da geliştirmek üzerinde çalışıyor.
 • Geçen yıl piyasaya sunulan tüm iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch aygıtları geri dönüştürülmüş materyallerle üretildi. Hem Apple hem de tüm akıllı telefonlar için bir ilk olarak, iPhone Taptic Engine’de yüzde 100 geri dönüştürülmüş toprak elementleri kullanıldı.
 • Apple, tasarım ve ürünlerinde kullanılan geri dönüştürülmüş materyal inovasyonları sayesinde 2019’da karbon ayak izini 4,3 milyon ton azalttı. Son 11 yıl içinde Apple, ürün kullanımı için gereken ortalama enerji miktarını yüzde 73 oranında düşürdü.
Enerji verimliliğini artırma: Apple, kurumsal tesislerinde enerji kullanımını azaltmanın yeni yollarını belirleyecek ve tedarik zincirinde de aynı geçişin sağlanmasına yardımcı olacak. 
 • ABD-Çin Çevre Fonu, Apple ile kurulan yeni ortaklık kapsamında Apple’ın tedarikçileri için hızlandırılmış enerji verimliliği projelerine 100 milyon ABD doları değerinde yatırım yapacak.
 • Apple’ın Tedarikçi Enerji Verimliliği Programı’na katılan tesislerin sayısı 2019’da 92’ye ulaştı. Bu tesisler, tedarik zinciri genelinde yıllık 779.000 tondan fazla karbon emisyonunu önledi.
 • Apple geçen yıl 595.000 metrekareden fazla alanı kaplayan yeni ve mevcut binalarda enerji verimliliğiyle ilgili yenilemelere yatırım yaparak elektrik ihtiyacını yaklaşık beşte bir oranında azalttı ve şirketin 27 milyon ABD doları tasarruf etmesini sağladı.
Yenilenebilir enerji: Apple, yeni projeler üretmeye ve tedarik zincirinin tamamında temiz enerjiye geçiş sağlamaya odaklanarak operasyonlarında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmaya devam edecek.
 • Apple şimdiden 70’ten fazla tedarikçiden Apple üretim işlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanma taahhüdü aldı. Bu taahhütler, Apple ürünlerinin üretimine güç sağlayacak yaklaşık 8 gigawatt enerjiye eşdeğer. Bu taahhütler yerine getirildiğinde, yılda 14,3 milyon tondan fazla CO2 emisyonu önlenmiş olacak. Bu rakam ise her yıl yollardan 3 milyon aracın eksilmesine eşit.
 • Arizona, Oregon ve Illinois’daki yeni ve tamamlanan projeler, Apple’ın kurumsal operasyonlarına yönelik yenilenebilir enerji kapasitesini, yılda 150.000 evin ihtiyacını karşılayabilecek bir seviyeye ulaştırarak 1 GW’a çıkarıyor. Apple’ın tesislerinde kullandığı yenilenebilir enerjinin yüzde 80’inden fazlası, şimdi Apple’ın başlattığı projelerden elde ediliyor ve hem topluluklara hem de diğer işletmelere avantaj sağlıyor.
 • Tüm dünyaya baktığımızda Apple, İskandinavya’da en büyük yeni güneş panellerinden birini kullanıma almasının yanı sıra, Filipinler ve Tayland’daki yeterli hizmet alamayan topluluklara enerji sağlamak için iki yeni projeye imza atıyor.
Süreç ve materyal alanındaki inovasyonlar: Apple, ürünleri için gereken süreç ve materyallerde yapılacak teknolojik geliştirmelerle emisyonların üstesinden gelecek.
 • Apple, yapılan yatırımlar ve iki alüminyum tedarikçisiyle kurulan iş birliği sayesinde gelmiş geçmiş ilk doğrudan karbonsuz alüminyum ergitme sürecinin geliştirilmesini destekliyor.
 • Şirket bugün, bu düşük karbonlu alüminyumun ilk partisinin şu anda 16 inç MacBook Pro’da kullanılmak üzere üretim sürecinde yer almaya başladığını duyurdu.
 • Tedarikçileriyle iş birliği içinde çalışan Apple, 2019’da florlu gazlardan kaynaklanan emisyonları 242.000 tondan fazla azalttı. Bazı tüketici elektroniği bileşenlerinin üretiminde kullanılan florlu gazlar, küresel ısınmaya katkıda bulunabiliyor.
Karbon giderme: Apple, atmosferdeki karbonu gidermek için tüm dünyada ormanlara ve diğer doğal çözümlere yatırım yapıyor.
 • Apple bugün tüm dünyada ormanların ve doğal ekosistemlerin restorasyonuna ve korunmasına yatırım yapma amacını taşıyan, türünün ilk örneği bir karbon çözümleri fonu kurduğunu açıkladı.
 • Şirket, Conservation International ile kurulan ortaklık kapsamında Kenya’daki bozulmuş savanların ve Kolombiya’daki yaşamsal mangrov ekosisteminin restore edilmesi gibi mevcut çalışmalardan edinilen bilgilerden yararlanacak yeni projelere yatırım yapacak. Mangrov ağaçları, kıyıları korumalarının ve yetiştikleri bölgede yaşayan topluluklara geçim kaynağı sağlamalarının yanı sıra, karadaki ormanlara göre 10 kat daha fazla karbon depolayabiliyor.
 • Şirket; The Conservation Fund, World Wildlife Fund ve Conservation International ile birlikte yaptığı çalışmalarla Çin, ABD, Kolombiya ve Kenya’da 4.000 kilometrekareden fazla orman alanını ve doğal iklim çözümünü koruma altına aldı ve bu alanların yönetimini iyileştirdi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.