Apple, eleştirilere rekor satışla meydan okuyor

En büyük rakibi Samsung‘un hızla büyümesine ve iPhone 5′in tüketicilerde yarattığı hayal kırıklığına rağmen Apple, iPhone satışlarını büyük ölçüde artırdı.

Şirket, yılın ikinci çeyreğinde toplam 31,2 milyon iPhone sattı. Geçen yılın aynı periyodundaki satış miktarı ise 26 milyondu. Bunun yanı sıra şirketin hisseleri %5 oranında arttı.

iPhone 5’in ABD’deki TV kampanyasından…

Geçen yıl pek çok cep telefonu markası, amiral gemileri olan cihazları piyasaya sürmüş ve bunlar arasından en çok olumsuz eleştiriyi, %20 oranında müşteri memnuniyetsizliğiyle iPhone 5 almıştı. Bu durum göz önünde bulundurulunca satışlar, tahmin edilenin oldukça üzerinde.

Öte yandan sosyal medyada en çok konuşulan yeni ürün hâlâ iPhone 5… Cihaz hakkında yaklaşık 1.7 milyon tartışma varken bunu 300.000 ile Blackberry Z10, 170.000 ile Samsung Galaxy S4 ve 45.000 yorum ile Nokia Lumia 920 takip ediyor.

Ancak Apple’ın yüksek düzeydeki iPhone satışları, bu çeyrekte net bir kâr düşüşünü önleyemiyor. Yıllık kâr geçtiğimiz yıl 8,8 milyar dolar iken bu yıl 6,9 milyar dolar civarında…

Apple’ın CEO‘su Tim Cook‘un açıklaması ise şirketin ikinci çeyrekteki rekor iPhone satışlarından ve iTunes’tan, yazılımlardan, servislerden elde edilen gelirin büyük oranda artmasından “özellikle gurur duyduğu” yönünde oldu. Cook, şirketin tamamen yeni ve harika ürünlerin hazırlığına adandığını, ürünlerin de bu sonbaharda ve 2014 yılı boyunca piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Apple’la ilgili bir diğer gelişme de iWatch… Şirketin iWatch markasını yaratması ve markanın patentini de alması, giyilebilir teknolojik ürünler sektörüne kazandıracakları konusundaki spekülasyonları doruğa ulaştırdı.

Öte yandan Apple, markalaştırma ve patent süreçlerinin başlamasına ve herkes tarafından bilinir olmasına rağmen bu konuda herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı.

Kaynak: Marketingmagazine UK

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.