Apple e-kitapların fiyatlarını artırmaktan suçlu bulundu

Apple, ABD’li bir yargıç tarafından anlaşmalı olarak fiyat ayarlaması yapmaktan suçlu bulundu. Yargıç, Apple’ın Amazon’un onayladığı 9.99 $ değerindeki e-kitapların fiyatını yükseltmeyi amaçlayan bir komploda önemli bir rol oynadığına hükmetti.

Yargıç Denise Cote, dün Apple’ın tekelciliğe karşı konulan kuralları ihlal etmekten suçlu olduğunu söylerken teknoloji devi masum olduğunu savunmaya devam etti.

Haziran ayında başlayan davada ABD hükümeti, Apple’ın e-kitap fiyatlarını sabitlemeyi ve pazar rekabetini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir komploda yer aldığını ve bu komplonun gerçekleştirilmesini kolaylaştırdığını söyledi.

Apple’a karşı toplanan deliller arasında Apple internet yazılım ve servisleri senior başkan yardımcısı Eddy Cue ve beş yayınevinin temsilcisi arasındaki telefon görüşmeleri var. ABD Adalet Bakanlığı, Apple ve aralarında Harper Collins, Macmillan, Penguin, Simon & Schuster ve Hachette’in bulunduğu beş yayınevi hakkında yasal işlem başlatmıştı. Kitap yayıncıları 2013’ün başlarında mahkeme dışı uzlaşmaya razı olurken Apple duruşmalara katılmaya karar vermişti.

Bu dava ABD federal otoriteleri tarafından tekelciliğe karşı konulan kuralları ihlal etmekten açılan en büyük davalardan biri.

Yargıç Kote, Apple ve yayıncılar arasındaki anlaşmanın e-kitap fiyatlarını yüzde 50 kadar artırdığını söylüyor ve “Apple olmadan bu komplo başarıya ulaşamazdı” diyor. Bir sonraki duruşmada verilen zarar tespit edilecek. Ancak Apple davayı temyize götürmeyi amaçlıyor.

Apple verdiği ifadede “Apple e-kitap fiyatlarını anlaşmalı olarak ayarlamaya çalışmadı ve bu haksız suçlamalarla savaşmaya devam edecek. iBookstore 2010 yılında lanse edildiğinde biz Amazon’un yayın endüstrisindeki tekelini kırarak tüketicilerimize daha çok seçenek sunduk, pazara inovasyon ve rekabet getirdik. Yanlış hiçbir şey yapmadık ve davayı temyize götüreceğiz” dedi.

Dünkü duruşmadan sonra ABD Adalet Bakanlığı bir beyanatta bulundu. Başsavcı yardımcısı Bill Baer “Apple yöneticileri e-kitap işinin perakende kitap rekabetinden uzak kalmasını istedi ve tüm ülkedeki tüketicilerin birçok e-kitap için daha yüksek fiyatlar ödemesine sebep oldu.”

Kaynak: Marketing

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.