artwork

APCO Worldwide, 2014’ün şampiyon markalarını açıkladı

9 yıl önce

0

APCO Worldwide 2014 yılının Top 100 Şampiyon Markasını bugün açıkladı. Yaklaşık 500 adet özel ve kamu şirketi arasında yapılan küresel araştırma sonucunda 2014 yılının şampiyon markaları Microsoft, Intel, Google, Nestlé ve Disney oldu.

APCO Worldwide’ın kamuoyu araştırma kolu APCO Insight tarafından yapılan araştırma, günümüzün değişen paydaş manzarasından yola çıkarak, şirketler üzerindeki yükselen beklentileri ve insan hayatında artan rolleri üzerinden yürütüldü. Katılımcıların yüzde 77’si, şirketlerin 10 sene öncesine göre hayatlarında çok daha büyük bir rol oynadığını belirtirken, yüzde 68’i şirketleri değerlendirirken şirketin sattığı şey kadar nasıl işlediğini bilmenin de önemli olduğunu söyledi. Şampiyon Marka araştırması da şirketlerin bu beklentileri nasıl karşıladığını “uyum, güvenilirlik, bağlılık ve taraf tutma” olmak üzere dört ana eleman üzerinden ölçtü.

APCO Worldwide’ın kurucusu ve CEO’su Margery Kraus, “Kurumsal markalar, artık yükselmiş paydaş beklentilerinin ve etkisinin olduğu bir dönemde faaliyet gösteriyorlar; dolayısıyla başarıyla yönetilen ve karlı bir şirkete sahip olmak artık yeterli değil,” diyerek, başarılı olmak için büyük markalar kendilerinden beklenenden çok daha fazlasını yapmaları gerektiğini fark etmeleri ve paydaşlar tarafından şampiyon yapılmadan kendilerinin paydaşlarının şampiyonu olmaları gerektiğini, ancak bu gerçeği DNA’larına işleyen şirketlerin sektörlerinin ve toplumun gerçek liderleri olabileceklerini belirtti.

APCO Worldwide’ın İstanbul ofisinin Genel Müdürü Zeynep Dereli, APCO’nun Şampiyon Marka araştırmasının günümüzün iş dünyası ile ilgili önemli gerçekleri öne çıkarttığının altını çizdi. Dereli konuşmasına “Bu denli geniş bir araştırmanın sonucunda da görebiliyoruz ki çok daha büyük ve karlı olmasına rağmen listeye girememiş şirketler bulunuyor.  Bu da gösteriyor ki artık toplum şirketlerden daha fazla ve daha farklı şeyler bekliyor – değerli bir marka olmak isteyen her şirket, bu gerçeği göz önüne almalı ve başarmak için geleneksel startejilerin dışına çıkmalı. Türk şirketleri de paydaş ilişkilerinin artık başarıya giden yolda en önemli noktalardan biri olduğunu göz ardı etmemeli” sözleriyle devam etti.

Araştırma için tüm dünyada 14 farklı pazardan 36.000’den fazla bireyin, şirketlerden beklentilerini sıralayan görüşleri alınarak gerçekleştirildi. Katılımcıların neredeyse tamamı (yüzde 94), şirketlerin ellerinde daha iyi bir toplum oluşturmak için yeterli güç olduğunu düşünüyorlar ve neredeyse aynı oranda bir çoğunluk (yüzde 87), şirketlerin toplumdaki birden çok konuya değer katmak için var olduğuna inanıyorlar.

Top 100 Şampiyon Markalar ise aşağıdaki gibi listelendi: