artwork

Anneler Günü reklamlarında hangi markalar atak yaptı?

11 yıl önce

0

Medya Takip Merkezi, 13 televizyon kanalında yayınlanan reklam kuşaklarını takibe alarak 24 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında markaların “Anneler Günü” temalı reklamlarını mercek altına alan bir araştırma raporu hazırladı. Araştırmaya göre, bu yılki Anneler Günü’ne yüzde 37 oranında daha fazla marka ilgi gösterdi.

Teknosa’nın Anneler Günü reklamı en çok konuşulan reklamlar arasında yer aldı.

2013 yılında yayınlanan reklam spotlarında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük bir artış gözlenirken, reklam süreleri de 2 saat kadar arttı. 2012 yılında 30 markanın, toplam 3.488 reklam spotu yaklaşık 16 saat ekrana gelirken, 2013 yılında 41 markanın toplam 3.587 reklam spotu, 18 saat süre ile hedef kitlesine ulaştı.

Küçük ev aletleri bu yıl atağa geçti

MTM’nin reklam araştırmasına göre, Anneler Günü’ne bu yıl en fazla reklam bütçesi ayıran sektör, geçtiğimiz yıla göre bütçesini 2,5 kat arttıran küçük ev aletleri sektörü oldu. Geçtiğimiz yıla göre, bu özel gün için reklam veren küçük ev aletleri markası sayısı iki kat daha fazla olurken, sektörün toplam reklam süreleri de 2 saatten 5 saate yükseldi.

Anneler Günü’ne en çok ilgi gösteren ikinci sektör ise, geçen yılın lideri mücevher sektörü oldu. 2012’ye göre Anneler Günü reklamlarında yüzde 42’lik düşüş gözlenen mücevher sektörünün, reklam sürelerinde de yüzde 20’lik bir azalma yaşandı.

Beko, Anneler Günü reklamı yayınlayan beyaz eşya markalarından biri oldu.

Bu özel günde reklamları ile hedef kitlesine en fazla ulaşmayı tercih eden diğer sektörler ise, beyaz eşya, çay-kahve ve ayakkabı-terlik-çanta sektörleri oldu. Beyaz eşya sektörü, 2012’ye oranla Anneler Günü için yüzde 50 daha az reklam verirken, geçtiğimiz yıl hiç reklam vermeyen çay-kahve sektörünün bu yıl tek markası ile üst sıralarda yer alması dikkat çekti. Araştırmada ayrıca, geçtiğimiz yıl Anneler Günü’ne özel hiç reklam vermeyen binek araçlar, yapı malzemeleri ve internet hizmetleri gibi 10 farklı sektörün bu yıl Anneler Günü temalı reklam kampanyaları hazırladıkları tespit edildi.

En çok reklamı Bosch ve Arzum verdi

MTM’nin 13 TV kanalı üzerinden hazırladığı reklam araştırmasına göre, Anneler Günü ile ilgili en fazla reklam veren marka Bosch oldu. Küçük ev aletlerine yönelik kampanyası ile de dikkat çeken Bosch, geçen yıla göre reklamlarını yüzde 25 arttırarak 429 reklam spotunda yer aldı.

Anneler Günü temalı reklamlara en fazla yatırım yapan ikinci marka ise Arzum oldu. Geçtiğimiz yıl bu özel gün için hiç reklam vermeyen Arzum, yakın zamanda başlattığı “Benim Arzum…” sloganlı reklamlarının Anneler Günü’ne uyarlanmış versiyonları ile tüketicilerin karşısına çıktı.

2012’de Anneler Günü için en fazla reklam verenler arasında üst sıralarda yer alan mücevher markalarından bu yıl sadece ikisinin ilk 10’da yer bulması dikkat çekti. Anneler Günü mesajlı reklamları ile öne çıkan diğer markalar ise sırasıyla Ofçay, Altınbaş, Beko, Luxell, King, YKM, Philips ve Gülaylar Gold oldular.