Android tablet satışları artıyor

Araştırmalara göre, Google’ın Android işletim sistemli tablet bilgisayarları dünya pazarında hızla yükselişe geçti. Android işletim sistemine sahip olan tablet bilgisayarlar, pazarın %29’una sahipken son üç ayda pazar payını %39’a yükseltti. Buna karşılık Apple’ın pazar payı %68’den %58’e düştü. Microsoft’un pazar payı ise %1.5 olarak sabit kaldı.

Piyasaya sürülen tablet bilgisayar sayısı geçen sene 10,7 milyon iken, bu senenin ilk çeyreğinde piyasaya sürülen tablet bilgisayar sayısı 26,8 milyon oldu.Analist Peter King: “Tablet bilgisayarları iş ve eğitim alanında kullanan tüketicilerin talebi oldukça fazla.” dedi.

Apple, Ekim ile Aralık ayları arasında 15,4 milyon iPad’i piyasaya sürerken, 10,5 milyon Android tablet piyasaya sürüldü.

2010 yılında piyasaya sürülen 18,6 milyonluk tablet bilgisayar sayısı, 2011’de 66,9 milyon’a yükseldi. Amazon ve Samsung gibi tablet bilgisayar üreticilerinin de kullandığı Android, aynı zamanda akıllı telefon (Smart phone) pazarında da en çok kullanılan işletim sistemi olma özelliğini taşıyor.

Kantar Worldpanel araştırma şirketine göre, Apple 25 Aralık’a kadar olan 12 haftalık süre içerisinde Amerika pazarının %44.9’una sahip olurken, Android pazarın %44.8’ini aldı.

Geçen ay, kullanıcılar Android Market’ten tam 10 milyar uygulama indirdi. Analistler gelecek aylarda Android’in uygulama indirme sayısı anlamında Apple’ı sollayacağını düşünüyorlar.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.