artwork

Android Deprem Uyarı Sistemi

5 ay önce

0

Ülkemiz gibi etkin deprem kuşaklarının üzerinde yer alan ülkeler için hem afet yönetimin hem afet ve kriz yönetimini kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen teknolojik gelişmelerin önemi artıyor Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz bir sistem geliştirdi. Android Deprem Uyarı Sistemi, sarsıntıyı algılayarak etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi nasıl çalışıyor?

3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılayan ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderen sistem, cihaz konumu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Uyarı süresinin uzunluğu ya da kısalığı kullanıcının depremin merkez üssüne ne kadar yakın olduğuyla bağlantılı olarak değişebiliyor. 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor. 4.5 şiddet üzerindeki depremlerde gönderilen bildirimlerde, kullanıcının olası şiddetli sarsıntıya hazırlanmasına yardımcı olmak için tam ekran talimat gönderiliyor ve telefondan yüksek bir ses çıkıyor. Uygulama ile gönderilen hafif titreşim yakınlarda deprem olduğunu, yoğun titreşim ise deprem uyarısı vererek “eğil, korun ve tutun” uyarılarını ekranda gösteriyor. Erken deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar da cihaz ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

Sistem gelişmeye devam edecek

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremlerde de depremlerin erken belirtilerini tespit eden Android Deprem Uyarı Sistemi üzerinden milyonlarca kullanıcıya erken uyarı gönderildi. Android Deprem Uyarı Sistemi’nin önümüzdeki dönemde de geliştirilmesi ve güncellemeye devam edilmesi planlanıyor.

 

Mehmet Keteloğlu

Google Türkiye Ülke Direktörü 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlanmıştır.