artwork

Anahtar kelime engelleme kılavuzu ve tuzakları

1 sene önce

0

Anahtar kelime engelleme, markaların sağlıklı olmayan içeriğin yanında görünmesini engelleyebilir fakat reklamların, ciddi konulardaki kaliteli haberlerin yanında görünmesini de engelleyebilir. Newsworks ve IAB UK CEO’ları, reklam sektörüne seslenmek için bir araya geldi.

İklim değişikliğinin giderek ve haklı olarak haber gündemlerine hâkim olmasıyla birlikte Newsworks ve IAB UK, reklamcılara ortak bir çağrıda bulunuyor.

2021 yılının başından bu yana birçok yayıncı “iklim değişikliği”, “çevre” ve “temiz hava” dahil olmak üzere iklime alakalı ifadelerin ve sözcük öbeklerinin, engellenen anahtar kelime listelerine girdiğini gördü. Bu durum, bu kelimeleri içeren çevrim içi makalelerin yanlarında reklam yayınlanamayacağı anlamına geliyor.

2020’de gördüğümüz COVID-19, henüz anahtar kelime engelleme listesinde çok yaygın olmasa da, gazeteciliğe kaynak sağlama üzerinde daha büyük ve daha uzun bir etki bırakmadan önce bu anahtar kelimeyi engellemek için uygun bir zaman diyebiliriz.

Üstelik bunu düşünen sadece biz değiliz. One Poll for Newsworks tarafından yapılan son araştırma; okuyucuların, gazetecilerin onları bilgilendirmek ve eğitmek için iklim hikâyelerine daha fazla odaklanmasını istediğini gösteriyor. Marka güvenliği, anlaşılır ve haklı olarak reklamverenler için özellikle de yanlış bilgilendirmeyle mücadelede çok önemli olsa da, engelleme konusunda aşırı istekli olmayı önlemek ve yüksek etkileşimli kitlelerin kalite aradığı ortamlarda reklamların görülmesini sağlamak için mevcut araçların incelikli bir şekilde uygulanması çok önemli. Bu nedenle Newsworks ve IAB UK, reklamverenlere ve ajanslara güvenilir editoryal içerikleri engellemenin tuzaklarından kaçınmak amacıyla, atabilecekleri basit ve pratik adımları anlatıyor.

COP26 web sitesindeki manşet, “İklim değişikliği hepimizin karşı karşıya olduğu en büyük risk” diyor. Bu önemli durumun üstesinden gelmek ve çözmek için birlikte çalışmak hepimizin görevi, ortak çağrımız çok basit. Lütfen aşağıdaki IAB ipuçlarını takip edin, engellenenler listenizi kontrol edin ve gezegen için bu en kritik zamanda lütfen güvenilir haberleri destekleyin.

Reklamverenler için en iyi ipuçları: İklim değişikliği ve anahtar kelime engelleme

– “Hava durumu” ve “çevre” gibi iklim değişikliğiyle ilgili temel terimleri dahil etmediğinizden emin olmak için marka ekibinizle, ajansınızla ve içerik doğrulama sağlayıcınızla mevcut engellenen anahtar kelime listenizi gözden geçirin.

– İçerik doğrulama teknolojilerinizin marka açısından güvenli iklim değişikliği içeriğini olumlu bir şekilde hedeflemenizi sağlayarak içeriğin niteliğini belirleyip belirleyemeyeceğini sorun.

– Güvenilir haber yayıncılarını engellenen anahtar kelime listelerinden muaf tutmayı düşünün.

– Dahili ekiplerinizin, kaliteli ve güvenilir içeriği desteklediğiniz konusunda bilgilendirildiğinden ve içerik doğrulama stratejinizle ilgili tüm soruları yanıtlamaya hazır olduğunuzdan emin olun.

Newsworks CEO’su Jo Allan

 

 

 

 

IAB UK CEO’su Jon Mew

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlanmıştır.