artwork

AMV BBDO, Industry Craft Grand Prix’ini kazandı

11 ay önce

0

Craft kategorisinde İngiltere bir Grand Prix, beş altın, yedi gümüş; ABD bir Grand Prix, altı altın ve 19 gümüş kazandı.

Sheba’nın Abbott Mead Vickers BBDO imzalı “Hope reef” mercan restorasyonu, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 2022’de gıpta ile bakılan Industry Craft Grand Prix’inin sahibi olurken, Virtue Worldwide “Backup Ukraine” için Dijital El Sanatları Grand Prix’ini kaptı.

Mercanları korumaya kararlı olan Mars Petcare markası Sheba, Endonezya’nın Spermonde Takımadaları’ndaki Sulawesi kıyılarında, bir zamanlar çorak olan bir alanda, balık toplamalarına yardımcı olmak için patlayıcılar kullanan balıkçılar tarafından yapılan canlı, gelişen bir mercan kayalığı inşa etti.

Google Haritalar ve Google Earth aracılığıyla görüntülenebilen yeniden büyümüş resif, “umut” kelimesini oluşturdu – dünya hiçbir şey yapmazsa, tropik resiflerinin %90’ının 2043’e kadar yok olacağı yönündeki tahmine bir yanıttı.

Vladimir Putin’in güçleri, heykellerden binalara kadar Ukrayna’nın altyapısını yok ederken, Virtue Worldwide kültürel mirasını korumaya çalıştı.

Blue Shield Danimarka ve Danimarka Unesco Ulusal Komisyonu ile iş birliği yaparak “Backup Ukraine”de, gönüllülerden Ukrayna’daki nesneleri taramak için bir uygulama kullanmaları istenildi. Taramalar daha sonra bir 3D modele dönüştürüldü ve yedeklenebilecekleri bir buluta yüklendi.

Film Craft 

Alman halkının ilgisini çeken Grand Prix Film Craft kazananı, Penny’nin Iconoclast Berlin imzalı filmi “The Wish”, insanların Noel için gerçekten ne istediklerini düşündü.

2019’dan bu yana Apple’ın “The underdogs” çalışması, Apple ürünlerinin reklamını yaparken, çalışma dünyasının sıkıntılarını mizahi bir şekilde yakaladı. “Ofisten Kaçış”, iki altın ve bir gümüş aldı.

Channel 4’un Paralimpik Oyunlar için övülen “Superhuman” serisindeki üçüncü filmi de iyi bir performans göstererek üç altın kazandı. Tıpkı yer çekimine meydan okuyan ve iki altın alan “Open space” gibi (Marka: Burberry, Kolektif Yönetmen: Megaforce)

BBDO New York’un Sandy Hook Promise “Genç rüyası” iki gümüş kazandı; Apple “Detectives” gümüş madalya kazandı ve WhatsApp’ın Iconoclast Berlin, BBDO Berlin ve BBDO San Francisco tarafından çalışılan “One”ı iki gümüş kazandı.

Industry Craft 

Sheba’nın Grand Prix’i kazanmasıyla birlikte Industry Craft kategorisinde iki altın, Burger King Mexico’nun We Believers imzalı “Elveda suni ürünleri”ne gitti. Tarantino benzeri film, ünlü Whopper’ını oluşturan doğal içerikleri vurguladı.

Gümüşleri, Coors Light için “Chillboards” için Adam & Eve/DDB, Nord DDB ve DDB Chicago; “Pepsi ile Daha İyi” için PepsiCo; VMLY&R Kansas City’nin “Ulusal yol günü” için Wendy’s ve New York Filarmoni Orkestrası’nın Ogilvy New York imzalı “Nyphil”i topladı.

Tasarım

Tasarım Grand Prix’i, Penguin Books’un FCB Lizbon tarafından gerçekleştirilen “Portekiz (Yeniden) Anayasası”na gitti. Kitap, 1933 Portekiz anayasasının “blackout poetry” tekniğini kullanarak yeniden düzenlenmiş haliydi.

Ananas Anam ile ortak olan Dole Sunshine Company, “Piñatex” ile altın madalya kazandı. Toplanan her bir ton ananas için üç ton yaprak israf ediliyor. Filipinler’in yılda 2.500.000 ton ananas yetiştirdiği düşünüldüğünde, bu çok fazla yaprak israfı anlamına geliyor.

Digital Craft 

“Backup Ukraine”in Grand Prix ve bir gümüş kazanmasıyla altın, Google’ın “Black-owned Friday 2021” çalışmasına gitti ve Film Craft kategorisinde de gümüş kazandı.

Anheuser Busch, FCB New York’un “McEnroe vs McEnroe” adlı filmi için bir altın aldı ve Girls Who Code’un Mojo Supermarket tarafından çalışılan “Dojacode”u gümüş aldı.

“Superhuman”, “Better with Pepsi”, Burberry ve “Ters selfie”, Leo Burnett Global Yaratıcı Şefi Chaka Sobhani tarafından Campaign dergisinde potansiyel kazananlar olarak vurgulandı.