artwork

Amazon’un robot taksisi trafiğe çıktı

4 hafta önce

0

Amazon’un bünyesinde bulunan otonom araç şirketi Zoox, yeni aracını test etmeye başladı

Amazon’un sahip olduğu Zoox, otonom taksisini Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde test etmeye başladı. Bir ilk olan otonom taksi sadece haftasonları ve gündüz saatlerinde yola çıkıyor. Ayrıca kötü hava koşullarında da yola çıkamıyor.

Minibüs tarzı bir tasarıma sahip olan taksi, birbirine bakan iki sıra koltuk ve her iki tarafta bulunan otobüs tarzı kapıları ile oldukça fütüristik görünüyor.

Taksinin bir sürücü koltuğu bulunmuyor. Taksinin kendisi tamamen elektrikli ve 133 kWh’lik büyük bir pille çalışıyor. Ayrıca saatte 120 km’ye varan hızlarda yaklaşık 16 saat kendi kendine sürüş süresi mevcut. Prototip, dar alanlarda manevra yapmasına izin verebilen dört döner tekerleğe sahip olarak hareket edebiliyor.

Zoox ürettiği taksi ile ilk önce ABD’de yaşanan taksi sorununu çözmeyi hedefliyor. Şirket taksinin testlerin başarılı olması durumunda kullanım bölgesini arttıracak.

General Motors’un ortağı Cruise da kendi otonom taksi aracını üretiyor. Origins isimli aracın bu yılın sonunda seri üretime geçeceği tahmin ediliyor. Amazonun bu alandaki en büyük rakibinin Cruise olduğunu söyleyebiliriz.

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...