Amazon’un ilk günleri hakkında az bilinen gerçekler

Amazon, 16 Temmuz 1995’te yalnızca kitap satan bir web sitesi olarak başladığında, kurucu Jeff Bezos, şirketin aşırı büyümesi ve e-ticaret hakimiyeti için o zamanlardan beri bir vizyona sahipti.

En başından beri Amazon’un bir “her şeyin mağazası” olmasını istediğini biliyordu.

Şimdi Bezos, 26 yılın ve on milyarlarca kazancın ardından şirketin CEO’luk görevinden ayrıldığını duyurdu.

Yazar Brad Stone’un Amazon’un kökenleri üzerine 2013 tarihli kitabında, şirketin ilk günlerinin bir resmini çiziyor ve bugün nasıl devasa bir şirket olduğunu anlatıyor.

Şirketin orijinal adı “Amazon” değildi

Jeff Bezos, aslında şirkete sihirli bir sesle “Cadabra” adını vermek istedi. Sonunda “Amazon”u seçti çünkü şirketin ismini dünyanın en büyük nehrinden, dolayısıyla şirketin orijinal logosundan almasını istedi.

Amazon’un ilk günlerinde, biri her alışveriş yaptığında ofiste bir zil çalar ve herkes müşteriyi tanıyıp tanımadığını görmek için etrafta toplanırdı.

Zilin o kadar sık ​​çalmasıyla bu durum sadece birkaç hafta sürdü ve zili kapatmak zorunda kaldılar. Amazon, lansmanının ilk ayında 50 eyaletin tamamında ve 45 farklı ülkede insana kitap satmıştı.

Likenlerle ilgili belirsiz bir kitap, Amazon’u iflas etmekten kurtardı.

Kitap dağıtıcıları, perakendeciden bir seferde 10 kitap sipariş etmesini istedi ve Amazon’un henüz bu kadar envantere ihtiyacı yoktu. Bu yüzden ekip bir boşluk keşfetti: Distribütörler Amazon’un 10 kitap sipariş etmesini istese de şirketin bu kadar kitap almasına gerek yoktu. Böylece, ihtiyaç duydukları bir kitabı ve her zaman stokta olmayan, belirsiz bir liken kitabının dokuz kopyasını sipariş ederlerdi.

Amazon, Bezos’un garajından yola çıktı. İlk günlerde Bezos, Barnes & Noble’da toplantılar yaptı.

Amazon’un ilk günlerinde, şirketin kullandığı sunucular o kadar çok güce ihtiyaç duyuyordu ki, Bezos ve eşi sigorta atmadan evde saç kurutma makinesi veya vakum çalıştıramazlardı.

Jeff Bezos, çalışanların haftada en az 60 saat çalışmasını bekliyordu. İş-yaşam dengesi fikri yoktu.

İlk çalışanlardan biri, sekiz ay boyunca yorulmadan çalıştı – sabahın erken saatlerinde ve gecenin çok geç saatlerinde bisiklete binerek – ve dairesinin yanına park ettiği arabasını tamamen unutmuştu. Postasını okuyacak zamanı hiç olmadı ve sonunda okuduğunda, bir avuç park cezası, arabasının çekildiğine dair bir uyarı, çekici şirketinden birkaç uyarı ve bir müzayedede arabasının satıldığına dair son bir mesaj buldu.

Amazon’un ilk yoğun sezonu 1998’de Noel ile geldi.

Şirket önemli ölçüde yetersiz bir kadroya sahipti. Her çalışan, siparişleri karşılamak için ikmal merkezlerinde vardiya yapmak zorunda kaldı. Bundan sonra Amazon, tatil talebini bir daha karşılamak için asla işgücü sıkıntısı çekmeyeceğine söz verdi, bu nedenle Amazon bugün bu kadar çok mevsimlik işçiyi işe alıyor.

E-Bay sahneye çıktığında, Amazon rekabet etmek için kendi açık artırma sitesini kurmaya çalıştı.

Fikir başarısız oldu ama Bezos bunu sevdi. Bir Buz Devri mağara ayısının 40.000 $ ‘lık iskeletini satın aldı ve şirketin genel merkezinin lobisinde sergiledi. Yanında “Lütfen Ayıyı Beslemeyin” yazan bir işaret vardı. Bugün hala orada.

2002’nin başlarında Bezos, Amazon’a “iki pizza takımı” konseptini tanıttı.

Çalışanlar 10 kişiden az gruplar halinde organize ediliyor – akşam yemeğinde iki pizza ile ödüllendirilecek – ve bağımsız olarak çalışmaları bekleniyordu. Takımlar, başarılarını ölçmek için katı hedefler belirlemek zorundaydı. Buna “uygunluk fonksiyonları” adı verildi ve bu hedefleri izlemek, Bezos’un takımlarını nasıl yönettiğiydi. Bir çok çalışan bu durumu sevmezdi.

Memnun olmayan müşteriler doğrudan Jeff Bezos’a e-posta gönderebilir ve mesajı doğru kişiye, korkunç bir ekle iletebilirlerdi: “?”

Stone şöyle yazıyor: “Amazon çalışanları bir Bezos soru işareti e-postası aldıklarında, bir saatli bomba keşfetmiş gibi tepki verirler. Genelde CEO’nun işaretlediği sorunu çözmek için birkaç saatleri vardır ve bunun nasıl oluştuğuna dair kapsamlı bir açıklama hazırlarlar. Cevap Bezos’un kendisine sunulmadan önce bir dizi yönetici tarafından gözden geçirilirdi. 

Google’ın “Sokak Görünümü”nden önce Amazon’da “Blok Görünümü” vardı.

2004 yılında Amazon, A9.com adında bir arama motoru başlattı. A9 ekibi, mağaza ve restoranların sokak seviyesindeki fotoğrafları A9’un arama sonuçlarındaki listeleriyle eşleştiren görsel bir Sarı Sayfalar olan Block View adlı bir proje başlattı. Amazon, 100.000 $ ‘dan az bir bütçeyle fotoğrafçıları, restoranların fotoğraflarını çekmeye başlamak için araç kiraladıkları 20 büyük şehre gönderdi. Amazon sonunda 2006’da Block View’u bıraktı ve Google 2007’ye kadar Street View’u başlatmadı.

Amazon’un başından beri çalışma koşullarıyla ilgili sorunları vardı ve birçok mutsuz işçi isyan etmenin yollarını buldu.

Een çılgın hikayelerden biri 2006 yılına ait ve bir Kansas deposunda bir çalışanın hikayesi: “Vardiyasının başında gelirdi ve vardiyanın sonunda ayrılırdı, ancak arada hiçbir saat giriş yapmazdı. Neler olup bittiğini keşfetmek en az bir hafta sürdü: İçeride bir tünel açmıştı. Tamamen görüş alanı dışında gizli bir bölmede yatak yapmak için Amazon ürünlerini kullandı, rahatça uyuyabilmek için Amazon kitaplarını yırttı, dizdi ve atıştırmak için Amazon yemeklerini çaldı. Keşfedildiğinde ise (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) kovuldu. “

“Fiona”, Amazon’un Kindle’ının ilk düşünülen adıydı.

Kindle, orijinal adını Neal Stephenson’ın “Elmas Çağı” adlı bir kitaptan almıştır. Bilgiye aç kızı Fiona’ya vermek için nadir bir ders kitabını çalan bir mühendis hakkında gelecekte geçen bir romandı. Kindle prototipleri üzerinde çalışan ekip, bu hayali ders kitabını üzerinde çalıştıkları cihazın şablonu olarak düşündü. Ekip sonunda Bezos’a Fiona adını tutması için yalvardı, ancak başka bir öneriye karar verdi, Kindle, çünkü yangın çıkarma fikrini uyandırdı.

Jeff Bezos, zor bir patrondu ve çalışanlara patyalabiliyordu. Dedikodulara göre, durumu hafifletmesi için bir liderlik koçu tuttu.

Bezos, kendisine bildirdiklerinden memnun değilse, çalışanlarına verdiği sinirli veya alaycı tepkileriyle biliniyordu. Sert değerlendirmelerini kontrol altında tutmaya çalışmak için bir liderlik koçu tuttuğu söylendi. 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.