Amazon’dan çalışanlarına sert uyarı

Ocak ayı başlarken Amazon, çalışanlarına sert bir uyarıda bulunarak iklim planı hakkında halka açık bir şekilde konuşmayı bırakmalarını veya işlerini kaybetme riskini göze almalarını söyledi.

Buna karşılık, 350 çalışan Amazon’un iklim planını niçin güçlendirmesi gerektiğini ve büyük bir kitlesel itaatsizlik eyleminin ne olduğunu belirlemek için Pazar akşamı Amazon Çalışanları için Adalet Ortamı (AECJ) sayfasında birleşti.

AECJ’deki yorumların tümü, iklim krizi ve şirketin buna neden olan rolü ile ilgili kaygı verici tutumuyla alakalı. Çalışanlar, bir şirket yetkilisine doğrudan karşı çıkmaktan dolayı, kınanma ve hatta fesih riskiyle karşı karşıyalar. İklim krizi, bu süreçte benzeri görülmemiş eylemler gerektiren benzeri görülmemiş bir sorun haline geldi. (bkz: okul grevleri, yürüyüşler ve hatta çıplak fotoğraf bağışçıları).

Independent’tan Colin Drury’nin haberine göre işçi birliği internette yayımladıkları açıklamalarında Amazon’un 2030’a kadar karbon salımını sıfıra indirmesini, fosil yakıt şirketleriyle çalışmayı durdurmasını ve iklim değişikliğini inkar eden politikacıları fonlamayı sonlandırmasını istedi.

AECJ tarafından yapılan bir açıklamada, üst düzey pazarlama müdürü Mark Hiew, disiplin riskine rağmen çalışanların neden konuştuğunu açıkladı: “Amazon çalışanları, insanların küresel iklim krizi gibi kritik konuları özgürce gündeme getirebilecekleri ve şirketimizin rolünü ve sorumluluğunu tartışabilecekleri bir kültür sürdürmek istiyorlar. Çalışanlar ve işveren arasında paylaşılan bir saygı ve güven kültürü, grubumuzun hedeflerimize ulaşmasının yanı sıra Amazon’un da yenilik yapmaya ve geleceğe doğru büyümesine ihtiyaç duyduğu bir şey. İklim krizinden korkuyoruz. Olanlardan bahsetmezsek potansiyel olarak felaket risklerinin ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Bu konular milyonların hayatını tehdit ediyor ve artık konuşmamız gerekiyor. ”

Amazon, Microsoft ve Google da dahil olmak üzere birçok şirket iklim eylemiyle ilgili büyük bir oyundan bahsetmiş olsa da, bu inkar tavrına; iklim karşıtı yatırımları finanse ederek, fosil yakıt endüstrisine sözleşmeler satarak devam ediyorlar. İklim krizini ele almak için önerdikleri önlemler, petrol ve doğalgaz sözleşmeleri devam ettiği sürece çok az ve çok geç olacak. Bu, özellikle 2040 yılına kadar karbon tarafsızlığı hedefi belirleyen Amazon için de geçerli. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.