Amazon, dünyanın en değerli markası oldu

Dünyanın önde gelen marka değerlendirme kuruluşlarından biri olan Brand Finance, “Dünyanın En Değerli 500 Markası” listesini açıkladı. İlk sıraya yerleşen Amazon, dünyanın en değerli markası oldu. Geçen yılın birincisi Google ise üçüncü sıraya düştü.

 

Amazon’un marka değeri 150,8 milyar dolara ulaşarak %42 oranında yükselirken ikinci sırada yer alan Apple’inki 146,3 milyar dolara ulaşarak %37 yükseldi. Diğer taraftan, Google’ın marka değeri 120,9 milyar dolara ulaşarak %10’luk bir büyüme yaşadı. Google, son iki yıl içinde %27 oranında düşüş yaşayan rakibi Apple’ı geride bırakmayı başarmıştı ancak bu yılki sıralamada geri sıraya düştü.

Dördüncü ve beşinci sıraya yine teknoloji markalarının yerleştiğini görüyoruz. Altıncı sıradan dördüncü sıraya yerleşen Samsung’un marka değeri 92,3 milyar dolara ulaşarak %39 oranında büyüme yaşadı; dokuzuncu sıradan beşinci sıraya yükselen Facebook’un marka değer ise 89,7 milyar dolara ulaşarak %45 oranında büyüdü.

Bu yer değişiklikleri dışında ilk 10’da yer alan markalar aynı kaldı: AT&T, Microsoft, Verizon, Walmart ve Çin bankası ICBC.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.