Site icon Campaign Türkiye

Amazon, COVID-19 sebebiyle New York’taki teslimat merkezini kapattı

Amazon, ilk kez koronavirüs sebebiyle kapandı. Bir işçisinin testinin pozitif çıkmasıyla Amazon, ABD kapanma kararı aldı.

Amazon, New York’taki Queens dağıtım istasyonundaki çalışanlarına Çarşamba günü şunları söyledi: “Bugün tesisimizde koronavirüs testi pozitif çıkan bir vaka (COVID-19) olduğunu bildirmek istiyoruz.”

Şirket sözcüsü karantinaya alınan çalışanlarını desteklediklerini söylerken sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu durumun ilk günlerinden beri yerel yetkililerle yakın işbirliği içinde çalıştık, ortaklarımızla beraber müşterilere hizmet vermeye devam ettik ve yerel yetkililerin tüm yönergelerini takip ettik. Tüm tesislerde temizlik başta olmak üzere, müşterilerle aramıza mesafe koymak dahil pek çok önlem aldık. Ancak bu süreçte ortaya çıkan vaka nedeniyle Queens’i geçici olarak kapattık.” 

Bir Queens çalışanı, yönetimin işçileri uyarmadığını ve bazı işçilerin gece vardiyası için rapor vermesinin beklendiğini söyledi. Amazon’un sözcüsü ise bunu reddetti.

Amazon, onaylanmış enfeksiyonlara rağmen Avrupa depolarını kapatmıyor

Bu durumla beraber Amazon Amerika’da mavi yakalı çalışanlar arasında görülen ilk virüs vakası yaşanmış oldu. Ayrıca, Avrupa’daki üç depoda en az beş virüs vakası daha tespit edildi.

İspanya’daki iki depo ve İtalya’daki bir depo; vakaları doğruladı, ancak üç tesis de açık kaldı. Etkilenen depolardaki işçiler endişelerini dile getirdiler ve İtalya’da işçiler şirketin krize verdiği tepkiyi protesto etmek için geçtiğimiz Salı günü greve gitti. Madrid deposunda çalışan Julian Marval, Perşembe günü Business Insider’a Amazon’u İspanya İş Müfettişliği’ne bildirildiğini söyledi.

Exit mobile version