artwork

Amazon Çin operasyonunu sonlandırıyor

5 yıl önce

0

Çin’de çıkan haberlere göre Amazon Çin’deki e-ticaret ağını sonlandırıyor. Raporlar, şirketin piyasadan ayrıldığını fakat resmi açıklama yapılmadığını bildiriyor. “Çalışanlar, bir süredir iş arıyor.” deniyor.

Amazon, sınır ötesi ticaret hizmetleriyle birlikte Kindle işini sürdürecek ancak ana e-ticaret işi, halen piyasada faaliyet gösteren tüm diğer işletmelerle birlikte geri çekilecek.

 

Amazon şu anda Amazon.cn, Kindle ve Amazon Prime mağazaları dahil olmak üzere Alibaba’daki Tmall mağazalarını işletiyor. Amazon Prime işinin devam edip etmeyeceği belli değil.

Amazon’un e-ticaret şirketi, Alibaba ve JD.com’u da içeren yerel oyuncuların egemen olduğu Çin’de pay kazanmak için mücadele etti. Birlikte, çevrimiçi perakende pazarının% 85’ini yönetirken, Amazon e-ticaret pazarının% 0,8’ini güvence altına aldı.

Amazon, Çin operasyonunu 2004 yılında Çin’in en büyük kitap satıcılarından biri olan joyo.com’u 75m$’a satın alarak kurdu. Uygulama mağazasını Çince dil desteği ve hizmetleri içerecek şekilde güncelledikten sonra, Amazon China 2013 yılında Kindle uygulamasını başlattı ve 2016 yılında Amazon Prime’ı çıkardı.

 

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...