artwork

Alton Brown’dan sabun ve dezenfektan kıyaslaması

4 yıl önce

0

Amerikalı televizyoncu Alton Brown yayınladığı bir videoda el yıkama eğitiminde sabunun neden el dezenfektanından daha iyi olduğunu komik bir şekilde anlatıyor.

Ellerimizi yıkamanın önemi, koronavirüs karşısında yepyeni bir anlam kazanmış durumda. Virüsün yayılmasını önlemenin en iyi yollardan biri ise ellerimizi doğru bir şekilde yıkamak.

Ellerimizi hızlı bir şekilde durulamanın neden yeterli olmadığını öğrenmek için her zamankinden daha fazla sebep var. Şimdi, gıda uzmanı Alton Brown, istiflenen tüm el dezenfektanının neden eski moda sabunun yerini alamayacağını açıklayarak yanlış el yıkama ile mücadele ediyor.

Brown’ın videosu, sabun ve suyun mikropları öldürmek için neden daha iyi bir iş çıkardığını hızlı ve eğlenceli bir şekilde gösteriyor. Açıkladığı gibi, köpüren sabunun içinde amfifil denilen moleküller salınıyor. Bu moleküller mikroplarla savaşmak için hayati önem taşır.

Brown, “koronavirüs benzeri bir virüs, yağ benzeri maddelerden yapılmış bir tür örtüyle korunur ve sabunun amfifileri, kelimenin tam anlamıyla o örtüyü tutabilir ve virüsü ‘çıplak’ hale getirebilir” diyor.

Sabun ve suya erişiminiz olmadığında el dezenfektanı iyi bir alternatif olsa da, mikropları ve virüsleri tamamen öldürmek söz konusu olduğunda sabun ile iyi bir el yıkamasının gerçekten yenebilecek hiçbir şey yoktur.

El yıkamanızın yeterli olmadığından hala endişeleniyorsanız, Brown’un videosunu izleyebilirsiniz.